Dana Bezděková

"Vesmír a svět vzdálených prostorů je téma, které má pro mě ohromnou přitažlivost."

Dana Bezděková patří na české šperkařské scéně mezi dlouhodobě etablované designéry. Vystudovala uměleckoprůmyslovou školu v Turnově. Dlouhou dobu se věnovala zejména scénickému a ateliérovému šperku, v poslední době ale hlásí návrat ke komerčnějším kolekcím.

Šperky Dany Bezděkové často vycházejí z čistých geometrických tvarů, oživených výrazným barevným detailem a pro autorku typickou mechanickou hravostí. Promyšlená konstrukce šperků s hybnými částmi umožňuje pohyb a variabilitu celého šperku nebo jeho detailů. Šperky reagují na pohyb těla nebo vybízejí nositele ke hře se svou výslednou podobou. Na druhou stranu jí není cizí ani poetičtější poloha, kdy do stříbra otiskuje struktury běžných nebo nalezených předmětů a vytváří šperky, jejichž jemná reliéfní struktura působí jako nejasná vzpomínka, letmé ohlédnutí do včerejšího dne.

Dana Bezděková nejraději pracuje tradičními zlatnickými technikami a s klasickými materiály, především se stříbrem, ale i zlatem, pakfongem, kameny, občas naleznou uplatnění i méně tradiční materiály jako je nerezová ocel, plexisklo, umělohmotné fólie a jiné. V kolekci Nemesis však propojila klasickou šperkařskou techniku s nejmodernější technologií 3D tisku.

Designérka se účastnila mnoha společných i samostatných výstav doma i v zahraničí, je zastoupena ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. V roce 2002 navrhla a realizovala insignie pro Literární akademii Josefa Škvoreckého. 

Telefon: 723 440 652

E-mail: dana@bezdekova.com

Web: www.danabezdekova.com