Hanuš Lamr

"V každém z originálů vytvořených různorodými technikami je skrytý zdánlivě malý příběh."

Hanuš Lamr vystudoval Soukromou střední mistrovskou školu umění a designu. Ve studiích pokračoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, kde v roce 2002 diplomoval v Ateliéru sochařství kovu a šperku. Jako stážista navštívil Izrael a Německo. Během svého pobytu v Izraeli a Jordánsku začal s prvními experimenty s motivy z říše rostlin, kterými je dnes známý. Od konce 90. let se věnuje komponování rozměrných objektů do české a moravské krajiny. Zajímá se také o fotografii a sochařství. V roce 2004 otevřel vlastní šperkařský ateliér.

Základní děje živé přírody se odráží ve všech Hanušových současných kolekcích. Fascinují ho především rostliny, za kterými podniká výpravy do přírody. Výsledkem jsou přímé odlitky přírodních struktur z drahých kovů jako je stříbro a zlato s diamanty a safíry, pracuje také se syntetickou pryskyřicí s práškovými pigmenty. Rád tyto materiály používá neomezeně, experimentuje s nimi a vzájemně je propojuje. 

Se svou ženou, která navrhuje oděvy pod značkou Goldie & Frost, společně vytvořili dnes již legendární kolekci s nádechem surrealismu Liči. Brož z této kolekce s názvem Oranžové liči je zastoupena ve sbírkách Uměleckoprůmyslového musea v Praze. K jedinečným šperkům patří brož s názvem Hostina, kterou Hanuš v roce 2011 věnoval bývalé ministryni zahraničních věcí USA Madeleine Albrightové. Tento list, na který umístil fialovou ulitu hlemýždě, hrušku, jahodu a stříbrného chrobáka mu zajistila místo mezi světovou šperkařskou elitou. 

Adresa ateliéru: Valdštejnská 4, Praha 1, 118 00

Otevírací doba: dle dohody

Telefon: 605 885 593

E-mail: hanus@hanuslamr.cz, hanus.lamr@seznam.cz

Web: www.hanuslamr.com