Ceny Czech Grand Design znají své vítěze

27.03.2017

Jste zvědaví, kdo získal prestižní ocenění Czech Grand Design a stal se nejlepším designérem za rok 2016? Prestižní cenu převzali autoři v celkem jedenácti kategoriích. Absolutním vítězem, Grand designérem roku, se stalo progresivní studio deFORM Jakuba Pollága a Václav Mlynáře. Nejlepší práce představí festival finalistů Best of od čtvrtka 30. března do neděle 2. dubna ve Ville Pellé.

Jedenáctý ročník Cen Czech Grand Design ovládlo v Londýně působící studio deFORM. Dvojice designérů na sebe v loňském roce upozornila především interaktivní hrou KOSKI, která virtuální a reálný svět spojuje v deskové hře. Druhým mimořádně úspěšným dílem dvojice je policový systém ZIG ZAG pro švédskou značku HEM. Mlynář a Pollág se studiem deFORM uspěli v Cenách Czech Grand Design již v roce 2013, kdy si odnesli cenu Objev roku, která každoročně oceňuje nové talenty. Čtyři roky poté jim patří titul Designér roku a také Grand Designér roku pro absolutního vítěze napříč všemi kategoriemi.

Trofej pro jedenáctý ročník Cen, skleněnou korunu, vytvořila oděvní designérka a Grand designérka roku 2015 Liběna Rochová ve spolupráci s Petrem Kuchtou a sklárnou Ajeto. "Ocenění nejlepším, tedy korunovace. Proto jsem jako letošní trofej vytvořila korunu ze skleněných střepů, jako myšlenek, které se nakonec spojí v jeden celek, jeden objekt. Zároveň jsem chtěla do seriózního objektu přinést trochu nadsázky, a proto jsem do každé koruny zakomponovala zlatý nebo stříbrný pásek se zapínáním, které známe z kšiltovek," vysvětluje Liběna Rochová.

Nejlepší designérkou šperku se stala Markéta Kratochvílová za kolekce Mononoke a Dragon spirit, se kterou v loňském roce oslnila v Arthouse pražského Designbloku. Kombinované šperky jsou inspirované japonskými lovkyněmi perel. Kategorii grafický designér roku ovládlo studio Oficina, které získalo cenu za vizuální identitu festivalu motion designu Mouvo. Nejlepší fotografkou roku je Vendula Knopová za portréty studentů FAMU a módní fotografie. V letošním roce se poprvé předávala cena pro nejlepšího ilustrátora. Ocenění si odnesl Michal Bačák za ilustrace pro časopis Newsweek a mísy pro českou značku Křehký.

Cena pro Výrobce roku připadla značce BOMMA za kolekci svítidel Phenomena, na které se podíleli špičkoví čeští designéři jako studio Dechem, Jan Plecháč a Henry Wielgus, Ota Svoboda nebo Kateřina Handlová. Nejlepším módním designérem byl vyhlášen Miro Sabo a jeho kolekce pro jaro/léto 2017, která balancuje na hraně pánské a dámské konfekce. Za nejlepší Obchod roku si odneslo cenu letenské knihkupectví PageFive nejen za výstavní činnost obchodu, ale také za festival Lustr, který každoročně představuje tvorbu desítek českých ilustrátorů. Objevem roku se stal student pražské UMPRUM Eduard Herrmann. Akademie ocenila jeho diplomovou práci, projekt betonové parkové lavičky Satellite a rovněž svítidla Ignis.

Slavnostní večer, který režírovala Jana Burkiwiczová, se letos nesl v duchu tématu s hlavou v oblacích. Diváky večerem provedla trojice moderátorek ve složení Eliška Křenková, Marika Šoposká a Zuzana Stavná, které na jevišti v roli předávajících hostů přivítaly ministra kultury Daniela Hermana, ekonoma Tomáše Sedláčka, modelku Karolinu Kurkovou, ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka, architekta Zdeňka Fránka, ultramaratonce Jana Francke a další významné hosty. V průběhu večera nechyběla taneční i akrobatická vystoupení, hudebně večer doprovodili progresivní Lazer Viking a DJ Ventolin.

Jedenáctý ročník Cen Czech Grand Design vyvrcholí festivalem Best of, který představí finálové práce ve všech autorských kategorií od 30. března do 2. dubna ve Ville Pellé, Pelléova 10 na Praze 6. Kromě výstavy jednotlivých finalistů uvede také tematické přednášky a diskuze, projekce, dětské dílny a workshopy s designéry. Celý program najdete na www.czechgranddesign.cz.

Výsledky Czech Grand Design 2016:

 • Absolutní vítěz, Grand designér roku - Cena Erste Premier: deFORM
 • Designér roku - Cena Ministerstva kultury ČR: deFORM / interaktivní hra KOSKI, policový systém ZIG ZAG (HEM)
 • Módní designér roku: Miro Sabo / kolekce S/S 17
 • Designér šperku roku: Markéta Kratochvílová / kolekce Dragon Spirit, kolekce Mononoke
 • Grafický designér roku: Oficina / koncepce a vizuální styl festivalu Mouvo
 • Fotograf roku: Vendula Knopová / Portréty studentů Katedry scenáristiky a dramaturgie FAMU, fotografie pro kolekci Chataři (Tereza Rosalie Kladošová), fotografie pro Amazing production a You Make T-shirt
 • Ilustrátor roku: Michal Bačák / ilustrace pro časopis Newsweek, mísy Živa, C3PO (Křehký)
 • Obchod roku: PageFive / výstavní činnost a festival ilustrace Lustr
 • Výrobce roku - Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR: BOMMA / kolekce svítidel Phenomena (DECHEM), Soap (Ota Svoboda), Shibari (Kateřina Handlová) a Lantern (Jan Plecháč a Henry Wielgus)
 • Objev roku: Eduard Herrmann / parková lavička Satellite (mmcité1), svítidla Ignis (BOMMA)
 • Do Síně slávy byl uveden: Rostislav Vaněk