Grand designérkou roku 2018 je Tereza Rosalie Kladošová

22.03.2019

Ve středu 20. března byli oceněni nejlepší designéři za rok 2018. Ceny letos ovládla talentovaná módní designérka Tereza Rosalie Kladošová, která byla zvolena Grand designérkou roku. Vítězové si odnesli speciální trofej v podobě brýlí proti oslnění slávou navržené Nastassiou Aleinikavou. Autoři byli oceněni v devíti kategoriích, které pokryly produktový a módní design, šperk, fotografii, ilustraci a grafický design. Slavnostní předávání proběhlo v přímém přenosu ČT art.

Tereza Rosalie Kladošová, absolventka pražské UMPRUM a UTB ve Zlíně, na sebe již několikrát upozornila výrazným experimentálním rukopisem své tvorby. Její tvůrčí talent zasahuje kromě módy také do stylingu, scénografie a produktového designu - ve spolupráci s Annou Štěpánkovou navrhla v loňském roce úspěšnou kolekci tuftovaných koberců. V jejích autorských textiliích a oděvech se mísí inspirace domáckým tvořením, kýčem a naivitou se smyslem pro sofistikovanost a estetickou hodnotu umění

"Kolekce Merino Recycle navazuje na Terezinu zkušenost s merino vlnou z International Woolmark Prize. Je založená na upcyklaci zbytků z průmyslové produkce. Různobarevné kusy merina skládá do výrazných grafických koláží, fixovaných pomocí vpichového stroje v děčínské textilce. Tyto autorské textilie jsou základním inspiračním motivem a materiálem celé kolekce. Definují tvary kabátů, bund a sukní. Na grafické motivy z upcyklovaného merina dál plynule navazují potisky na topech, šatech a sukních," popsala Veronika Ruppert, novinářka a členka poroty kategorie Módní designér roku. Designérka z Velkého Meziříčí se v nominacích objevila již třikrát; v roce 2014 v kategorii Objev roku, v letech 2015 a 2016 pak jako Módní designér roku. Letos si odnáší titul poprvé a rovnou absolutní vítězství Grand designér roku.

V kategorii Designér šperku připadlo první místo Janje Prokić, která představila kolekci Homa a fantaskní koruny pro královny. Původem srbská šperkařka s osobitým stylem si odnesla v pořadí druhou cenu v kategorii šperk a vystřídala tak na pomyslném trůně Nastassiu Aleinikavu. 

"V rámci letošních cen můžeme sledovat hned několik zásadních směrů, kterými se současný design ubírá. Důraz na ekologii a recyklaci, který můžeme vidět zejména v práci s materiály, chápání designu jako způsob řešení problému - třeba v grafickém designu, kdy se jedná v podstatě o výzkum a sociální design. Ale stále je v designu přítomno hledání krásy a dokonalosti - jasně patrné zejména u kategorie Designér roku. Letošní ceny dávají mnoho významných podnětů, protože ocenění autoři se vyjadřují k aktuální situaci světa," uvedla členka Přípravného výboru Cen Czech Grand Design a ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Objevem roku se stala Maria Nina Václavková se zdařilou kolekcí Offcuts, která kombinuje udržitelný přístup a stylovou módní obuv. Nelepené boty fungují jako skládačka komponovaná výrobcem dohromady. Dokazuje tak, že i bota, jindy složitá na recyklaci, může být součástí sustainable fashion.

Trofej pro třináctý ročník vytvořila loňská absolutní vítězka Nastassia Aleinikava. "Jako trofej jsem navrhla ochranné brýle proti záření slávy," říká k ceně autorka. "Sláva totiž může člověka zasáhnout ve chvíli, kdy na to není vůbec připravený nebo naopak může být roky vytoužená. Ochranné brýle proti záření slávy mají dvojitou ochranu díky dvěma vrstvám speciálních optických čoček, které vítězi budou pomáhat v novém amploa," vysvětlila Aleinikava. Pro Grand designéra roku, absolutního vítěze, Nastassia Aleinikava navrhla ještě navíc speciální cenu, a sice řád.

Slavnostní předávání letošních cen proběhlo v duchu tématu prchlivé, nepolapitelné a opojné Slávy. Režii galavečera měla na starosti stejně jako v uplynulých dvou letech choreografka a režisérka Jana Burkiewiczová. "Nastassia nastavila téma, které se mi moc líbilo, a tak jsme se rozhodli v duchu zkoumání slávy pokračovat. Rozhodli jsme se vytvořit jakýsi chrám či vesmírnou stanici, z které jednotlivé vítěze pošleme raketovým pohonem ke hvězdám. Přestože šlo samozřejmě o předávání cen, které má své zákonitosti, opět jsme se pokusili o komplexní gesamstkunstwerk, ve kterém se přirozeně prolínaly scénické obrazy s informacemi a hudbou," vysvětlila Burkiewiczová

A kdo další získal ocenění za své počiny v oblasti designu za loňský rok? Podívejte se na výsledky Czech Grand Design 2018:

  • Absolutní vítězka, Grand designérka roku - Cena Erste Premier: Tereza Rosalie Kladošová
  • Designér roku - Cena Ministerstva kultury ČR: Lucie Koldová / křeslo Chips chair (Ton), svítidla Jack O`Lantern (Brokis), objekt Blossom
  • Módní designér roku: Tereza Rosalie Kladošová / kolekce Merino Recycle
  • Designér šperku roku: Janja Prokić / kolekce HOMA, koruny pro královnu
  • Grafický designér roku: Veronika Rút Nováková / koncept a vizuální identita Manuálu dobré praxe reklamy a označování provozoven v městské části Brno-střed (Statutární město Brno)
  • Fotograf roku: Hana Knížová / fotografie Nadotek (Proč ne?!), kampaň Pigmentarium Perfume a Kids (pro Stella McCartney) a fotografie ZŠ a ZUŠ Líbeznice pro projekt Projektil33
  • Ilustrátor roku: Jindřich Janíček / ilustrace pro komiks 75 stupňů Fahrenheita (magazín B), ilustrace pro Hospodářské noviny, ilustrace pro knihu Ilustrovaná Ústava České republiky (Take Take Take)
  • Objev roku: Maria Nina Václavková / kolekce autorského textilu Kontrasty a kontexty
  • Výrobce roku - Cena Design pro export: Ton / křeslo Chips Chair (Lucie Koldová), kolekce Santiago 02 (René Šulc)
  • Do Síně slávy byl uveden: Jiří Šalamoun