ČNB otevřela svoji pasáž umělcům

13.01.2017

Pasáž České národní banky mezi Senovážným náměstím a ulicí Na Příkopě dostala novou tvář i nové jméno. Již téměř měsíc nese název Pasáž českého designu. Zdobí ji konceptuálně pojaté výlohyprezentující jak zavedené značky, tak začínající zajímavé designéry a tvůrce. Cílem projektu je zaujmout, oslovit a inspirovat procházející lidi krásou české umělecké tvorby a užitého umění. Vždyť pasáže propojují, symbolizují průchod z jednoho světa do druhého, ulehčují cestu a ulehčují komunikaci. Jsou krásnou zkratkou.

Organizátoři se nechali inspirovat podobnými již existujícími pasážemi v evropských metropolích, jako jsou Paříž, Berlín a Brusel, jejichž pasáže dlouhodobě slouží umění a designu. "A to jako výstavní fóra, prodejní místa a místa pro setkávání umělců a designérů s veřejností. Stejně skvělé tvůrce a stejně zanícenou veřejnost máme i u nás v Česku, a proto jim otevřením Pasáže českého designu chceme dát šanci k potkávání a k potvrzení, že i Praha je město, které jim rozumí," vysvětlila Štěpánka Zinkaizlová, ředitelka Pasáže českého designu.

V pasáži v současné době vystavuje například Modernista vedle ukázek tvorby studentů UMPRUM a dalších uměleckých škol či tvorby z platformy ArtBees. "Otevření pasáže neznamená zakonzervování nyní dosaženého stavu, a proto jsme samozřejmě diskutovali další možnosti rozvoje celého projektu. V tomto směru jsme se nejnověji rozhodli využít laviček - lodiček z tvůrčí dílny architekta Ondřeje Kamenického. Pokud si všimnete jejich ´přídí´, pak jim dosud chybí jejich symbolický ´patron´, jak tomu je, nebo alespoň bývalo, u všech lodí. Právě tento prostor by měl nabídnout unikátní výstavní uplatnění mladé generaci umělců, aby se svými uměleckými výtvory zařadili po bok zde již vystavujícím etablovaným umělcům a firmám, jež denně spolupracují se špičkovými designéry," řekl ředitel správní sekce ČNB Zdeněk Virius.

"Unikátní designová a umělecká díla se propojují s běžným životem v jednom prostoru v jeden okamžik. Pasáž českého designu je první dlouhodobý koncept tohoto typu v České republice na atraktivním a reprezentativním místě. Věříme, že se vystaveným uměním a souvisejícím kulturním životem oživená pasáž záhy zapíše do širšího povědomí,"doplňuje Štěpánka Zinkaizlová. Slavnostní křest Pasáže českého designu se uskutečnil 19. prosince 2016. Další informace najdete na www.pasazdesignu.cz. Pokud máte zájem se do projektu zapojit, můžete tak učinit zde.