Designblok odhalil vizuál a téma 21. ročníku

12.08.2019

Dvacátý první Designblok si jako ústřední téma zvolil Budoucnost, do které zve návštěvníky od 17. - 21. října na holešovické Výstaviště. Největší tuzemský festival designu a módy odhalil vizuál, který každoročně vytváří fotograf Salim Issa a grafická designérka Martina Černá. Podobu Designerie, hlavní tematické výstavy Designbloku, vytvoří oceňovaná designérka Lucie Koldová. Návštěvníci budou spolu s designéry prozkoumávat svět budoucnosti a sledovat, jak se právě design může zasadit o jeho zlepšení pro následující generace.

Budoucnost jako hlavní téma propojí celý ročník včetně doprovodného programu a hlavní výstavy. "Budeme zkoumat roli designéra při navrhování produktů v dnešním věcmi přeplněném světě, a jaká je zodpovědná cesta výrobců při samotné výrobě. Designéři i výrobci budou muset svůj talent a um použít v budoucnosti mnohem širším způsobem. Budou spíše řešit problémy, sledovat ekologické aspekty a společenský dopad své práce, než navrhovat nové výrobky. V rámci 21. ročníku Designbloku chceme ukázat, co může design udělat pro naši lepší budoucnost," uvádí ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Vizuál zachycuje děti nejužšího týmu, který Designblok připravuje už více jak dvacet let spolu s předměty ze symbolické rikši, kterou na cestu do budoucnosti připravila Tereza Rosalie Kladošová. "Když mluvíme o budoucnosti, vidíme planetu a vesmír, ale vždycky myslíme na naše děti. Děsí nás předpovědi nedostatku vody, špatného ovzduší, či nutnost stěhování, ale zároveň k nim upínáme svou naději. Doufáme, že povedou svět k lepší budoucnosti. A pak si říkáme, co si budou pamatovat ze svého dětství? Co budou pro ně ty důležité okamžiky? Jaké předměty v nich zůstanou, jaké si budou chtít nechat a jaký bude příběh těchto předmětů jejich očima? Ikony, obyčejné předměty, symboly i drobné vizuální hry," popisuje Jiří Macek, kreativní ředitel Designbloku.

Festival i letos zaplní prostor Výstaviště v pražských Holešovicích. Designerie, centrální výstava umístěná ve střední hale Průmyslového paláce, bude členěna do několika tematických okruhů - jak budeme v budoucnu žít, jak budeme pracovat, hrát si, nebo odpočívat. Nebude chybět ani interaktivní zóna pro děti. Celkovou podobu střední haly má na starosti designérka Lucie Koldová. "Prostor Designerie je řešen jako všeobjímající universum, ve kterém jsou zastoupeny různé oblasti lidského života a práce v jejich aktuálním stavu, a navíc bez hranic a bariér. Tyto oblasti nejsou pouze produktový design jako takový, ale prezentují také výsledky lidského konání a kreativity v oblasti robotiky, digitalizace na straně jedné a udržitelnosti a humanitární pomoci na straně druhé. Cílem konceptu Designerie je ukázat jakýsi pomyslný odkaz budoucím generacím, který bychom v tuto chvíli zanechali. Jde jak o velmi vysoký technologický pokrok, tak o lidskou odpovědnost vůči našim potomkům. Z mého pohledu není možná spokojená budoucnost bez řádně využité minulosti," vysvětluje Lucie Koldová.

Kromě hlavního prostoru Designbloku na pražském Výstavišti v Holešovicích, kde bude v Průmyslovém paláci, na prostranství před palácem a v Lapidáriu Národního muzea více než 10 000 m2 výstav, se již tradičně otevře řada galerií, pop-up shopů a showroomů po celé Praze.