FlowerPower - PowerFlower 17-18 / 18-17 by alešbáry

03.04.2018

Dvojice designérů tvořící pod značkou alešbáry nedávno představila svou aktuální kolekci s názvem FlowerPower - PowerFlower 17-18 / 18-17. Ta je plynulým pokračováním v jejich tvorbě a je inspirována přírodou. Autorům jde o pocity nálady, vnímání, dojmy, není prvoplánovým trendsetterem.

Duo alešbáry kolekci FlowerPower - PowerFlower 17-18 / 18-17 prvně představilo v rámci performing artist v Brně koncem ledna. Styling kolekce designéři zvolili na způsob "drsných panenek". Zjevný byl silný kontrast romantiky modelů s hrubě ostříhanými, krátkými parukami na subtilních modelkách.

V barevné škále modelů se odráží prvotní emoce z kytice - její krásy, vůně až po postupné odcházení života, které zastupují odstíny šedi. Volba materiálů byla stejně emoční a zdánlivě nesourodá. Od použití těch věčných jako je hedvábí, šifón a vlna, přes flitrové materiály, až po nové variace viskózy a technické bavlněné tkaniny.

Pokud jde o takzvanou trendovost, považují ji alešbáry za naprostý přežitek marketingu, kterému dlouhodobě podléháme. Autoři by si přáli rozbourat tyto zažité stereotypy fashion byznysu. Sezónnost chápou v tom, že přidáme více vrstev oděvů v chladných měsících a v teplých je naopak sundáme. Móda a odívání mají být podle nich v konečném důsledku nadčasové. Díky v současnosti hojně skloňovanému termínu slowfashion má zase móda a design šanci přežívat napříč generacemi. Aleš Šeliga nevnímá sezóny jaro/léto nebo podzim/zimu jako stěžejní dělení kolekcí. Jak říká, "stačí myšlenka aniž by byla konkrétně definována."

Doplňková řada s názvem alešbáry jazz up, kterou tvoří klobouky, čelenky, tašky, sandály a pásky, jsou pro tentokrát vyvedeny v jemných barvách ladících s modely v různých variacích. Ke spolupráci na doplňcích designéři přizvali výrobce designových kabelek a zavazadel Prochazka Carbon Luggage, který vytvořil sandály a pásky.

alešbáry je dvojice designérů i životních partnerů. Pod touto značkou úspěšně tvoří už řadu let. Jejich tvůrčí spektrum je nejen v dámské a pánské oděvní tvorbě, ale i v doplňcích. Pravidelně připravují například limitované bižuterní kolekce. Jejich jedinečností je i výroba klobouků klasickými postupy.

foto: Alena Nikitenko