Folklor Hanuše Lamra na shortlistu Czech Grand Design

10.02.2017

Designér a šperkař Hanuš Lamr loni představil další kolekci šperků, tentokrát s názvem Folklor. Po jejím uvedení na přehlídce současného designu Designblok 2016 se aktuálně zařadil mezi nominované na prestižní ocenění Czech Grand Design v kategorii Designér šperku roku. Zda si cenu Hanuš Lamr nakonec odnese, se dozvíme 21. března.

Kolekce Folklor je inspirována mimo jiné tvorbou Dušana Jurkoviče a stylem vycházejícím z lidového umění té doby. Designér nás unáší daleko od hlučícího davu, do ticha a nitra, na rozkvetlé louky i zpátky do dětství. V kolekci se objevují například prvky makovic či žaludů soustružených ze dřeva a decentně kombinovaných se stříbrem. Část kolekce je výrazně barevná, kupříkladu ta s motivy šípků, druhá část se nese spíše v tónech přírodních materiálů. Kolekce je aktuálně k vidění v centru architektury a designu Neumannka v Prachaticích, kde je vystavena spolu s textilními objekty umělcovy manželky, výtvarnice Zlatky Lamrové.

Designér a tvůrce osobitých šperků Hanuš Lamr je absolventem Ateliéru sochařství kovu a šperku pod vedením V. K. Nováka na pražské UMPRUM. Absolvoval profesní stáže v Izraeli a v Německu, v současnosti žije a tvoří v Praze. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha sbírkách soukromých sběratelů i kulturních institucí, například v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. V roce 2011 byl osloven Ministerstvem zahraničních věcí ČR a vytvořil speciální brož pro Madeleine Albright. V roce 2014 představil svou práci na prestižním veletrhu luxusních šperků a hodinářství Inhorgenta v Mnichově.

Jeho celoživotní inspirací je příroda, pro svou tvorbu nejčastěji volí stříbro, zlato, drahé kameny, a také syntetickou pryskyřici s práškovými pigmenty. Rád tyto materiály používá neomezeně, experimentuje s nimi a vzájemně je propojuje, což je velmi dobře vidět v jeho kolekcích Crassulaceae, Fructus, Pisum, Coniferum či právě u aktuálního Folkloru.