Hydrocollection, unikátní plavky Sáry Matysové

27.05.2019

Sára Matysová z Ateliéru textilní tvorby pražské UMPRUM navrhla unikátní kolekci plavek nazvanou Hydrocollection. Ta je inspirována cestou zbytkové mořské vody, tzv. Vincentky na zemský povrch. Designérka se svou kolekcí obsadila druhé místo v mezinárodní soutěži pro mladé designéry Best in Design v kategorii Fashion Design.

"V tomto přírodním dialogu věnuji zvláštní pozornost rodné zemi obohacené o minerály a stopové prvky, které dělají tuto vodu jedinečnou. Dialog mezi elementem vody a zemí reflektuji skrze hi-tech materiál hydrogel, který dokáže absorbovat až 99% vody. Hydrogel smíšený s pigmenty a minerální vodou Vincentkou zanechává na tkanině unikátní dezén, který je po každé aplikaci jedinečný a neopakovatelný. Výsledné dezény aplikuji na lycru, která je svými vlastnostmi nejpřirozenější pro vodní prostředí. Lycra se pro mne stala ideálním materiálem k vytvoření série plavek inspirovaných dialogem mezi vodou, zemí a člověkem," vysvětluje nadějná designérka Sára Matysová.

Kolekce plovoucích objektů vychází z kruhového tvaru, který odkazuje na přirozený cyklus cirkulace vody v přírodě. Tento dokonalý tvar je selektován do jednotlivých pravidelných modulů různých rozměrů, které umožňují dokonalé splynutí s vodní hladinou. Přítomnost otvorů nás vybízí k vlastnímu využití a použití fantazie.

Za svůj počin byla Sára oceněna na mezinárodní soutěži Best in Design, do níž se mohou přihlásit jak jednotlivci, tak autorské kolektivy ve věku do 30 let. Kromě ocenění ve čtyřech kategoriích, jimiž jsou Industrial design, Product design, Fashion design a Communication design, je udělována i hlavní cena Best in Design. Soutěž probíhala v rámci květnového Zlín Design Weeku.