Jubilejní dvacátý Designblok začíná a přinese maratón módních přehlídek

25.10.2018

Designblok slaví dvacet let a své brány návštěvníkům otevře již dnes, tedy ve čtvrtek 25. října. Pražský festival designu a módy letos přichystal expozice 343 značek, designérů, studií, umělců i škol. Fanoušci módy a šperku se mohou těšit na 32 módních přehlídek a desítky instalací módních designérů a šperkařů. Nebudou chybět věhlasní čeští designéři jako Hana Zárubová, Monika Drápalová, Miro Sabo, Pavel Brejcha nebo Klára Nademlýnská. Na mole se představí finalisti soutěže Diploma Selection z dvanácti evropských zemí a program nabídne také několik oděvních performancí v čele s projektem NADOTEK Liběny Rochové ve spolupráci s MUSOU. V Openstudiu se formou výstavy představí 24 módních značek a návrhářů a 21 designérů šperku

Své kolekce uvedou známá jména české módní scény i již etablovaní mladí designéři. Hana Zárubová nabídne oděvní performance zaměřenou na basic oděvy, které si člověk může libovolně vrstvit a dostavovat. Monika Drápalová oslaví řemeslo kolekcí Artisan, ve znamení tradičních krejčovských technik a ručně tištěných látek. Miro Sabo ve své kolekci čerpá inspiraci v renesanci a baroku, císařské Číně, Pavel Brejcha uvede dámské modely Folklor nomad. Svoji aktuální tvorbu předvede na mole také Pavel Ivančic, Tereza Rosalie Kladošová, Agáta Seeháková, Adam Kost, Lenka Vacková spolu se značkou Cutulum nebo Kateřina Plamitzerová s Alenou Jakubovou pod novou módní značkou Beast of the East.

Přehlídkové molo bude patřit rovněž nastupujícím módním designérům z Evropy. V prostoru Garden Stage návštěvníci uvidí patnáctku finalistů módní části soutěže Diploma Selection. Mezi ně se letos probojovala Nienke Creemers, která ve své kolekci akcentuje téma zneužívání lidské práce v módním průmyslu. Fast fashion a nadprodukci oděvů se věnuje také práce slovenské designérky Silvie Frölich. Veronika Draus z Polska sleduje transformovatelnost oděvu, Michal Gruca na svých modelech zkoumá hranice mezi gendery v módním světě. Nostalgie po době nedigitální hraje v diplomové práci Jasmijn Taken a oděvy jako autoportrét pojala Nina Pen z Holandska. Pro další kolekce byla inspirací romská kultura, Laponsko, outsideři nebo burani belgického města Charleroi.

Kromě módních přehlídek se návštěvníci mohou těšit na pohybově-světelnou módní performance Lenky Mulabegovič pod značkou Mi fashion label, okořeněnou akrobatickými kousky skupiny Losers a multimediální vložky studia Hyperbinary. Vrcholem pátečního večera bude performance NADOTEK, která na mole předvede společnou tvorbu umělce MUSY a Liběny Rochové. Působivá kolekce vznikla na podporu charitativní organizace Debra, která pomáhá lidem s nemocí motýlích křídel. Právě DEBRA bude zároveň hlavním charitativním projektem Designbloku, který věnuje v rámci závěrečného večera 100 tisíc Kč.

Výstavně se v Openstudiu představí nově vzniklé značky, mladí i etablovaní návrháři a studenti módy. Mezi šperkaři nebude chybět česká špička, konkrétně Nastassia Aleinikava s novou kolekcí šperků a brýlí, Janja Prokič, Zorya, Belda Factory a mnoho dalších.

Novinkou dvacátého ročníku je pondělní pop-up shop české módy, kde si budete moci všechny předvedené kolekce vyzkoušet a nakoupit. K nákupům mohou návštěvníci využít i jednotlivé výstavy designérů v Openstudiu. Veškeré další potřebné informace k letošnímu Designbloku najdete zde