Křehký Mikulov již poosmé, tentokrát v aristokratickém duchu

25.05.2018

V prostorách mikulovského zámku dnes, tedy v pátek 25. května, již poosmé odstartuje festival sběratelského designu Křehký Mikulov. Kurátoři Jana Zielinski a Jiří Macek, kteří stojí také za pražským Designblokem, připravili hlavní tematickou výstavu Aristokracie porcelánu. "Jedná se o výběr různých přístupů k porcelánové hmotě, který manifestují různí autoři ze střední Evropy. Porcelán je pro nás aristokratickým vznešeným materiálem, který milujeme. Výstava je proto naší srdeční záležitostí. Navíc se koná v prostředí mikulovského zámku, kde se aristokratické téma přímo nabízí," vysvětlují kurátoři.

Na výstavě Aristokracie porcelánu budou vystaveny novinky od renomovaných tvůrců jako je Milan Pekař, Daniel Piršč, vídeňské studio Lucy D., maďarské studio Etelky Meixner, která stála dlouhou dobu v čele kreativního týmu slavné maďarské porcelánky Herend. Kromě etablovaných tvůrců se představí i nejmladší generace, mezi ní Helena Patelisová, Martina Žílová, Lucie Vostálová, slovenské studie L'ubomíra Ontkónce a mnoho dalších.

Tématu porcelánu bude věnovaná i výstava, kterou společně připravilo studio Hidden Factory a Jiří Thýn. Fotografie Jiřího Thýna zachycují zmar a zánik slavné slavkovské porcelánky. Gabriel Vach z Hidden Factory představí archiv, který doslova vyhrabal z popelnice a vzory a matice, které dále používá ve své tvorbě. Aristokratické téma ponese i výstava Trofeje Štěpána Růžičky umístněná do Nástupního sálu zámku.

Sběratelé se na zámek sjedou především na víkend od 25. - 27. května. Festival však letos potrvá až do 10. června. Podařilo se to zejména díky Nadaci Blíž sobě, která o prodloužení termínu pro veřejnost velmi stála. S ideou prodloužit festival na 14 dní místo tradičního sběratelského víkendu přišel mikulovský tvůrce Daniel Piršč a organizátoři festivalu jeho myšlenku nadšeně přijali. "Široká veřejnost bude mít možnost seznámit se se všemi festivalovými výstavami v rámci zámeckých okruhů po celých 14 dní. U nás na zámku je to doba vrcholné sezóny, a tak máme radost, že se to podařilo," uvedl Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulově, které je hlavním organizátorem festivalu.

Za dobu své historie se Křehký Mikulov stal oblíbenou příležitostí pro setkávání milovníků současného sběratelského designu v prostředí krajiny a atmosféry jižní Moravy. "Náš sen o středoevropské události pro milovníky umění a designu se zde stává skutečností. Nádherná krajina a kouzlo samotného města Mikulov k atraktivitě festivalu významně přispívají," shodují se kreativní ředitelé Křehký Jana Zielinski a Jiří Macek