Podpořte MILD, nejměkčí oblečení pro atopiky i milovníky pohodlí

14.12.2018

MILD je kolekce kombinovatelného designového oblečení, které vytvořila Stanislava Malcová, absolventka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara na ZČU. Linie je vyrobená z atestovaných materiálů šetrných k pokožce. Autorčiným cílem je nabídnout lidem s citlivou pokožkou, atopickým ekzémem a jinými kožními potížemi možnost nosit oblečení, které se jim bude líbit a hlavně pohodlně nosit.

Tomuto tématu se designérka začala věnovat v roce 2016, kdy se v rámci své diplomové práce rozhodla pomoci několika svým kamarádkám s atopickou dermatitidou. A protože mělo oblečení úspěch, začala s myšlenkou pracovat dál. Nyní ale potřebuje pomoct se zafinancováním výroby první kolekce. Tu už přes polovinu roku testuje na sobě a svých přátelích a nyní je ten správný čas projekt posunout dále. Celá kolekce má v první řadě usnadnit život lidem s citlivou kůží, a proto si na pomoc vybrala Hithit. Její projekt najdete a můžete podpořit zde.

Textilie, se kterou designérka pracuje, je od začátku až do konce vyrobena v České republice společností VÚB a. s. Má antibakteriální účinky a její vlastnosti jsou certifikované Institutem pro testování a certifikace ve Zlíně. Navíc obsahuje chitosan - polysacharid, který dokáže příznivě ovlivnit kvalitu pokožky. Tento materiál existuje pod označením Clevertex a používá ho na vnitřní vrstvu oděvu. Na vrchní vrstvu používá převážně materiály z bambusové viskózy, která má také velmi dobrý antiseptický účinek, nebo modal.

Zdvojení oděvu dovoluje ponechat materiál Clevertex v jeho nebělené čisté formě, která není pro použití z vnější strany příliš praktická. Použité střihy a technologie zpracování už pouze podtrhují vlastnosti materiálů.

"Po celou dobu příprav a testování oblečení mne nejvíc těší reakce lidí, kterým je oblečení příjemné. Utvrzují mě, že má celý projekt smysl. Dalším velkým krokem, který dal mé práci jasnější směr, byla výhra soutěže The S Brand 2018 a následně spolupráce s festivalem pomalého životního stylu Slou," říká Stanislava Malcová.

K základní myšlence udržitelnosti oděvu bezesporu patří správná péče, a proto ke každému kusu oblečení dostanete prací gel z mýdlových ořechů od československé společnosti Tierra Verde, která je na českém trhu od roku 2008. Jejím posláním je vyvíjet výrobky denní potřeby s co nejmenším negativním dopadem na zdraví a životní prostředí, a zároveň s co nejlepším vlivem na člověka, společnost a naši planetu.

Stanislava Malcová je absolventkou Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara na ZČU. Ráda pracuje s novými materiály, které mohou dávat produktům další rozměr. Ať už se jedná o estetickou nebo praktickou hodnotu. Oblečení vnímá hlavně jako prvek, který má být funkční a dokáže usnadnit nebo zpříjemnit svému majiteli den. Chce vytvořit kolekci, za kterou se může postavit. Oblečení, které bude mít smysl nejen pro ni samou jako designérku, ale i pro toho, kdo ho bude nosit.