Minimal art v nové kolekci SS20 značky IMRECZEOVA

03.09.2019

Plisé a sportovní střihy tvoří kontrastující, na první dojem možná nesourodou kombinaci, kterou návrhářka Zdeňka Imreczeová v kolekci SS20 posouvá svou tvorbu opět o krok dál. Inspirací se jí přitom stal umělecký směr 50. let minimal art, jenž se v siluetách odráží například hrou s optickými klamy.

Pro značku IMRECZEOVA je typická minimalistická a monochromatická silueta s detaily, které tvoří náročné ruční prošívání. Tento tvůrčí přístup se v kolekci na sezónu jaro/léto 2020 designérka značky rozhodla pozměnit a povýšila ji o další techniku, kterou se stalo elegantní plisování.

Plisování se objevuje nejen v obvyklém zakončení délek nebo průkrčnících, ale i ve větších plochách, jež společně s grafickými sklady hladkého materiálu vytvářejí vizuální efekty s pruhy ve velkorysých formách. Nejen pro tuto techniku designérka zvolila také neobvyklé materiály, jako je mikrošusť se sametovým povrchem či hedvábí. Zákaznicím však v kolekci nebude scházet ani oblíbená bavlna a potěší je například i len a jemný vzor proužků či kostiček.

"Tato kolekce je mi velmi blízká. K minimalismu inklinuji nejen ve své tvorbě, ale i v soukromí a životním stylu. Podobně jako ve tvorbě Pierra Soulagese, Sol LeWitta nebo Johna McLaughina, představitele minimal artu, se i mou inspirací stala geometrická forma - zejména základní linka v bílé a černé barvě a stíny, které vytvářejí," uvádí návrhářka kolekce Zdeňka Imreczeová.

Nezbytnostem, bez kterých se sezóna jaro a léto neobejde, v podobě šatů, sukní, topů, kabátků, ale i jarních bund, vest či plášťů ve sportovnějším pojetí lichotí nadčasové barvy, jako je černá, bílá, listová zelená, bordó nebo okrová.

Styling přehlídky čítající dvacet osm siluet během uvedení kolekce na Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku zajistil Patrik Florián. Doplnil ji set brýlí Collection#3 UTOPIE vycházejících ze science fiction žánru jako specifické cesty vnímání literatury a designu druhé poloviny 20. století a šperky z kolekce KOMETY, jež vznikla pro galerijní prostor Whitebox v Galerii Středočeského kraje. Ty vybrala a propůjčila šperkařka a Czech Grand Designérka roku 2017 Nastassia Aleinikava. Modelky obuly v Česku vyráběné kožené pantofle a tenisky designérky Sabiny Boháčové, pracující pod značkou Sabina Rich, které vyvinula ve spolupráci s předními českými podiatry. S kolekcí IMRECZEOVA SS20 je vzájemně pojí jednoduchá nadčasovost a geometricky řešená špička.

Oděvy z kolekce je možné vyzkoušet a objednat v showroomu IMRECZEOVA na adrese Korunní 92 na pražských Vinohradech. Ready to wear kolekce je možné zakoupit v concept storu BackYard na adrese U Obecního dvora 2, Praha 1.

kredit: Tomáš Fiala