Nejlepší designéři roku na festivalu Best of: Ceny Czech Grand Design 2017

10.03.2018

Nejlepší z nominovaných designérů na Ceny Czech Grand Design 2017 se představí na festivalu Best of: v kreativním prostoru SmetanaQ od 22. - 25. března. Návštěvníci budou mít možnost poznat nejen jejich tvorbu, ale i je samotné během moderovaných diskuzí. Děti se zase mohou zúčastnit kreativních dílen s prestižními tvůrci. Vítěze letošních Cen prozradí slavnostní vyhlášení dne 27. března v přímém přenosu ČT art.

V letošním roce se mezi nejlepší pětice probojovala řada mladých talentů i známých matadorů, ať už módní nebo produktové scény. Na vás, návštěvníky, čekají nejzdařilejší produkty, módní návrhy, ilustrace, fotografie i grafický design. Kromě výstavy pětice děl v každé z autorských kategorií budete mít možnost také pohovořit s jejich tvůrci, kteří během moderovaných diskuzí prozradí proces vzniku i úskalí své profese.

"Jedním z cílů festivalu Best of: je otevřít prostředí českého designu široké veřejnosti, dětem i dospělým, umožnit jim osobně potkat své oblíbené autory nebo poznat nové talenty české scény prostřednictvím živého doprovodného programu. Pětice, které se na festivalu představují, postoupily do třetího kola hlasování a jsou tedy naprostou špičkou české scény," říká Jana Zielinski z Přípravného výboru Cen.

Doprovodný program myslí také na nejmenší návštěvníky a nabízí kreativní dílny a workshopy, kde budou moci zapojit fantazii a tvořivost a odnést si vlastní výrobek. S Viktorií Beldovou proniknou do tajů výroby papírového šperku, se studiem LLEV si zahrají na alchymisty při výrobě originálního mýdla, Petr Nikl nabídne hry s písmeny a s písněmi a Tomáš Rejmon a Huy Pham pro milovníky natahovacích autíček chystají výrobu vlastní hračky. Dospělé návštěvníky potěší, že bude na místě v průběhu celého festivalu také pop-up shop, takže si budou na místě moci pořídit současné designové kousky od interiérových doplňků, přes módu a šperk až po grafiky a knihy. Jména finalistů, kteří budou mít šanci získat ocenění, se dozvíme na zahájení festivalu ve středu 21. března.

Zastoupení designéři dle kategorií:

  • Designér roku: Jan Čapek, Markéta Držmíšková a Petr Hák, Herrmann & Coufal, LLEV (Eva Mochalová a Marcel Mochal), Tadeáš Podracký
  • Módní designér roku: Jan Černý, Chatty, Adam Kost, Lukáš Spilka, Lenka Vacková
  • Designér šperku roku: Nastassia Aleinikava, Beldafactory, Blueberries, Markéta Kratochvílová, Eliška Lhotská
  • Grafický designér roku: Tomáš Brousil, Matěj Chabera a Jakub Korouš, Ex Lovers a Martin Groch, Jan Horčík, Kristýna Kulíková, Lukáš Kijonka a Michal Krůl, Kolektiv.Studio
  • Fotograf roku: Václav Jirásek, Michaela Karásková, Hana Knížová, Milan Jaroš, Dušan Tománek
  • Ilustrátor roku: Jindřich Janíček, Jan Šrámek, Maria Makeeva, Petr Nikl, Tomski & Polanski
  • Objev roku: GEOMETR, Filip Mirbauer a Pavla Boháčová, Huy Pham, Tomáš Rejmon, Vessels Design
  • Výrobce roku: Master & Master, mmcité1, Lasvit, 440 Audio, Rückl