Nenechte si ujít jedinečnou show WE’RE NEXT

05.08.2019

WE'RE NEXT je unikátní módní show pořádaná již čtvrtým rokem a prezentující studenty pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové a studenty prestižní Royal Academy of Fine Arts v Anterpách. Letošní ročník přehlídek mezinárodní studentské tvorby módního designu s motivem WRN - "čti z prava" proběhne ve čtvrtek 12. září v prostorách divadla X10 v centru Prahy. WE'RE NEXT je reakcí na systém světa módy, kterému vévodí trendy exkluzivity. Projekt se snaží otevřít bránu všem, kteří mají o módní tvorbu zájem.

"Na módní přehlídku by se mělo chodit tak často jako do kina nebo do galerie. Právě proto se snažíme o zprostředkování zážitku, módy a jiných přístupů, co největšímu publiku," říká Lukáš Spilka, organizátor WE'RE NEXT, který je pojítkem belgického a českého módního světa. Lukáš Spilka je totiž mladý návrhář s českými kořeny, který vystudoval módu v ateliéru Liběny Rochové na pražské UMPRUM a titul magistra získal právě na Royal Academy of Fine Arts v Antverpách.

Royal Academy of Fine Arts (fashion department) je v rámci oboru módy druhou nejlepší akademií v Evropě. Jejími hlavními vedoucími jsou Walter van Beirendonck a Dirk van Seane, kteří jsou součástí takzvané The Antwerp Six, neboli seskupení modních tvůrců (Walter Van Beirendonck, Ann Demeulemeester, Dries van Noten, Dirk Van Seane, Dirk Bikkembergs, Marina Yee), kdy typickým rysem této módy je vysoká kvalita, tolerance a jedinečnost, při současném zachování nositelnosti vytvořených modelů. Studenti promující na antverpské škole jsou díky těmto vedoucím profesorům schopni uplatnit se ve světových módních domech.

Vysoká škola uměleckoprůmyslová hýčká dva módní ateliéry, které mezi sebou nešetří pestrostí. Ateliér designu oděvu a obuvi je zaměřen na kreativní pojetí oděvní formy. Tato hlavní cesta, koncentrace na vyvíjení kreativního myšlení by měla mít v podobě konečného výsledku podobu jedinečné kreace, která předchozí druh oděvu, obuvi a doplňku překročí k formě volného umění. Ateliér Módní tvorby je specifický individuálním přístupem ke studentům a zaměřením na módu v celé její šíři - od tvorby ready-to-wear kolekce přes průmyslový design až po autorskou konceptuální tvorbu. Je kladen důraz především na podporu rozvoje studentů jako komplexních profesionálních osobností se silnou individuální návrhářskou identitou.

Ústřední myšlenkou kampaně WRN19 - "čti z prava" je zrcadlení a surealita v obraze "každý obraz nese odkaz." Designér vizuálů Róbert Szabó k tomu říká: "Nahá torza živé sochy jako fundamentální předloha každého návrháře zrcadlí skryté a intimní souvislosti v prostoru, kdy se setkává realita se surelitou v jednom obraze." Letošní vizi vizuálu vdechla podobu fotografka India Ray.

Modní show WE'RE NEXT je o představení budoucích špiček módního průmyslu. Přehlídka se koná během jednoho živého večera ve dvou blocích. V letošním roce se můžeme opět těšit na hojný výčet více než 20 jmen z domova i ze zahraničí. Mladí tvůrci díky přehlídce WE'RE NEXT staví své kolekce do společného dialogu v různých úhlech pohledu. Každý z návrhářů přináší osobitou prezentaci, která může být u některých velice minimalistická s chladnými podkresy tekoucí vody, načež u druhých se může přerodit ve velkolepou dynamickou show.

Módní večer WE'RE NEXT je přístupný veřejnosti, záměrem je otevřít přehlídky všem, kteří mají zájem zažít toto jedinečné propojení. Zakoupit si vstupenky je možné jak na sezení, tak na stání, přičemž lze koupit vstupenku na každý z bloků separátně nebo jako balíček za zvýhodněnou cenu dohromady. Vstupenky dostanete zde.