Nová kolekce Zuzany Kubíčkové je komorní studií na téma dámské sako

09.09.2019

Zuzana Kubíčková během právě skončené podzimní edice týdne módy opět prokázala, že je právem považována za jednu z našich nejtalentovanějších návrhářek oděvů. "Už dlouho mě lákala představa moci se zabývat tradičními krejčovskými prvky v dámské módě. Sako je zlatý hřeb krejčovského umu, protože za jeho tvorbou se krom jiného skrývá vysoká technická náročnost a krejčovská zručnost. Podle vypracování saka hned poznáte, s kým máte tu čest," říká Zuzana ke své nové kolekci Couture na sezónu jaro/léto 2020, kterou představila na MBPFW.

Návrhářka sako vnímala jako výzvu již delší dobu. "Střihově dokonalé a dobře propracované sako se v dnešní nabídce často neobjevuje. Přitom historicky bylo vždy v nějaké podobě přítomné v dámském šatníku a patří mezi jeho základní prvky," vysvětluje designérka Zuzana Kubíčková.

Kolekce Couture 2020 je menší sérií než jsme byli u autorky dosud zvyklí. Soubor 15 modelů nezapře autorčinu oblíbenou estetiku - výrazně ženskou siluetu s úzkým pasem a klenutými boky. Forma saka je velmi propracovaná, předimenzovaná, saka jsou vyztužená, vypolstrovaná a pracují s různými technickými prvky, které vycházejí na povrch. Výztuže a výplně jsou přiznané a místy se stávají i samostatným oděvem. Ani tentokrát si návrhářka "neodpustila" propašování prádlových prvků do svrchního oděvu. Na přiznané prvky spodního prádla pak navazují korzetové modely, které kolekci sak doplňují.

Dominantním materiálem je vlněný dvojitý krep, jemuž sekunduje hedvábná organza se saténovým leskem, transparentní nylon, hedvábný samet, to vše střídmě dozdobené flitry. Barevná paleta se od poslední kolekce Couture posunula do výrazně plnějších a živějších tónů. Purpurovou, základní modrou, cukrově růžovou a teplou okrově žlutou doplňuje černá a tělová. Práce s barvou je monochromatická; i knoflíky jsou potažené látkou. Kromě jemných akcentů lesku a třpytu flitrů jsou jediným zdobným prvkem kontrastní paspulky zvýrazňující siluety.

Vzhledem k tomu, že hlavní téma kolekce je pro autorku tak ikonickým prvkem šatníku, pojala prezentaci víceméně statickým, výstavním způsobem. "Je to něco jako nahlédnutí do krejčovského kabinetu - do místa, které není běžně přístupné a kde je leccos rozpracováno. Vidíme zde hotové oděvy, i jednotlivé fragmenty, modelky i krejčovské figuríny," vysvětluje Zuzana Kubíčková. Více se dozvíte také na www.zuzanakubickova.com.