Podpořte projekt UMĚNÍ LIDEM koupí designového oblečení

15.09.2017

Jedinečný projekt Umění lidem se snaží řešit problém nedostatku finančních prostředků v zařízeních, které poskytují sociální služby. Jejich klienti proto malují obrazy a tyto jejich umělecké počiny jsou následně přetištěny například na látku, z jejíhož prodeje plynou finanční prostředky. Vy si tak můžete pořídit třeba šaty s originálním potiskem a navíc tím přispějete na dobrou věc.

Výsledek práce každého "umělce" není ohodnocen jen finančně, ale i vlastním prožitkem klienta, který dílo vytváří. "Chceme tímto obohatit životy lidí v zařízeních, navázat kontakt a rozvíjet komunikaci mezi běžnou populací a sociálně znevýhodněnými skupinami. Předáváme si mezi sebou své zkušenosti, dovednosti a znalosti," říká jedna z koordinátorek projektu Umění lidem, Klára Schön.

​Celý projekt je založen na uměleckých workshopech. Jeden takový proběhl například v dětském domově Úsměv v Ostravě, kde děti malovaly obrazy. A co se stane s obrazy pak? Umělecká díla putují do galerií a malých kaváren nebo jsou vystavena na internet, a je možné si je ihned zakoupit. V jiném případě jsou tato díla převedena do digitální podoby a vytvoří se z nich nejrůznější grafiky a potisky. Ty jsou následně nabídnuty firmám, návrhářům a designérům, kteří jsou schopni je přenést na své produkty.

Módní návrhářka Lada Vyvialová si aktuálně vybrala dva obrazy, které použila jako potisk textilií pro svou letošní zimní kolekci a nadcházející letní kolekci. Zimní kolekce se nese v barvách černé a bílé. Na látku tak byl použit úplný originál obrazu i jeho barevná modifikace, kde došlo k větším grafickým úpravám. Letní kolekce teprve vzniká, prozradíme tedy jen to, že se můžete těšit na porci červené s mnoha puntíky.

Potisk zimní kolekce Lady jste mohli vidět již 19. - 21. srpna na módním veletrhu Styl & Kabo v Brně. Cílem koordinátorek projektu je ještě letos představit další potisky na Ostrava Fashion Weekendu, který proběhne 11. listopadu, a dále vystavit samotné obrazy v jedené z českých galerií. Více o projektu najdete na webu www.umenilidem.cz.

foto: Linda Kořená