Pokračování Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku

24.03.2017

Pražský týden módy pokračoval i ve všední dny a my jsme u toho samozřejmě nemohli chybět. I tentokrát se bylo na co dívat, kolekce na sezónu podzim/zima 2017/2018 se českým návrhářům vyvedly. Jak to ve třetím patře obchodního domu Kotva v pondělí a úterý vypadalo, si můžete přečíst níže.

Brány pondělních přehlídek otevřela pod značkou IMRECZEOVA návrhářka Zděnka Imreczeová, která se věnuje limitovaným dámským kolekcím již deset let. Tradičně tvoří minimalistické kolekce v monochromatických barvách a zaměřuje se spíše na kvalitu zpracování, použité materiály a jednoduché propracované střihy. Její nejnovější kolekce se nesla v odstínech modré přes bílou, šedou až po černou. K vidění byly šaty a sukně různých střihů, nejčastěji áčkového a rovného. Naší redaktorku Adélu zaujaly variace šatů košilového střihu, na které jsme u návrhářky zvyklí již z minulých kolekcí. Jako celek působily kousky střízlivě, avšak velmi dobře zpracovaně.

Hned po Imreczeové se představila gruzínská značka Situationist, která vznikla teprve před dvěma lety pod rukami mladého talentovaného návrháře Irakiho Rusadze. Ten se do povědomí světového módního průmyslu dostal i díky modelce Belle Hadid, když se dvakrát během jednoho fashion weeku v Paříži ukázala v jeho outfitech. V Praze, kde se Iraki předvedl hned po umírněné Imreczeové, působil poměrně extravagantně. Barevné schéma patřilo k tradičně podzimním jako je bordó, lahvově zelená, černá, šedá a krémová. Značka Situationist se nebála použít velké plochy kůže a to dokonce i na celý overal. Nechyběly ale ani košile, sukně, kalhoty a samozřejmě kabáty a bundy. K vidění byly hlavně oversized kousky se zvýrazněnými rameny, evokující návrat 80. let.

V druhém bloku třetího dne se jako první představil Lukáš Macháček, jehož kolekce se nesla v barvách černé a červené s akcenty bílé a šedé. Fanoušci grunge stylu by si jistě přišli na své. Hlavním poznávacím znamením kolekce se staly mikiny s potiskem masek, které měli modelové a modelky i na obličeji. Dalším opakujícím se kouskem pak bylo dvouřadé sako s výraznými rameny. Dominujícím materiálem byla kůže a teplákovina.

Pondělí zakončil Michael Kováčik se svou spíše večerní kolekcí. Jednotícím prvkem byla jednoznačně černá barva s několika kousky v metalické stříbrné. Na své si přišly jak dámy, tak pánové, mírné pozdvižení pak způsobil model nahoře bez na vysokých jehlových podpatcích. Jednotlivé kousky byly precizně zpracované, návrhář pracoval s materiály jako satén a šifon. V průsvitné černé šifonové košili se objevil i jeden z modelů. Stejně jako u Lukáše Macháčka i v Michaelově kolekci se vyskytovala dvouřadá saka, jen v mnohem elegantnějším podání.

Brány posledního dne svátku módy otevřela v úterý Kateřina Geislerová, jejíž kolekce naprosto uchvátila. To, co dokázala s úpletem, je úžasné. Designérka povýšila tento materiál na něco luxusního, co si prostě chcete vzít na důležitou večerní akci. Mohli jsme tak vidět nejen svetry, ale i kalhoty, sukně či šaty. Z barevné škály si Kateřina vybrala tlumenou červenou, okrovou, světle šedou, tmavě modrou a nechyběla ani černá a několik barevných vzorovaných kousků. Střihy byly většinou přiléhavé, ale i ty volnější díky důmyslnému řasení a páskům krásně zdůrazňovaly ženskou postavu. V průběhu přehlídky se objevilo i pár pánských modelů, jejichž styl korespondoval se zbytkem dámské kolekce.

Poslední přehlídkou nás provedla Petra Balvínová se svou značkou TIQE by Petra Balvínová. V její kolekci jsme již tradičně mohli obdivovat krásné minimalistické kabáty a další kousky s důrazem na kvalitu zpracování. Barevně je kolekce spíše střízlivá, nese se v odstínech šedé, bílé a hnědé, nechybělo však pár žlutých a červených kousků a sukní v metalické stříbrné. Střihy dávaly vyniknout ženské postavě, objevily se ale i volnější mikiny z pevnějšího vlněného materiálu.

Úroveň Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku se sezónu od sezóny zvyšuje a při tomto tempu se Praha jistě brzy zařadí mezi světovou módní špičku. A třeba se jednou dočkáme i toho, že stejně tak jako v módním světě rezonují města jako je Milán či Paříž, bude v uších fashionistů znít i Praha :-).

foto: MBPFW