Přehlídku Zoltána Tótha na MBPFW doprovodí PKF - Prague Philharmonia

09.08.2019

Slovenský designér, student Ateliéru designu oděvu a obuvi pražské UMPRUM a vítěz soutěže VAN GRAAF Junior Talent 2017 Zoltán Tóth spolupracuje na své třetí samostatné přehlídce na Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku s PKF - Prague Philharmonia. Návrhář, který se na molo MBPFW vrací po šestiměsíční stáži u módního domu Ann Demeulemeester v Antverpách, se rozhodl pro vážnou hudbu a filharmonii, aby podpořil lehkost a eleganci modelů a umocnil jistý zážitek "nereálnosti".

Inspirací pro kolekci na jaro a léto 2020 s jednoduchým názvem "kolekce 3" byla Zoltánovi Tóthovi tvorba tří představitelů nové slovenské módní a umělecké fotografie - Michala Pudelky, Evelyn Benčičové a Márie Švarbové. Stylizované vize těchto umělců mají společný základ v postmoderním okouzlení unifikovaným světem socialistické společnosti a každý autor po svém zachycuje paradox izolace a osamění v rámci skupiny a společnosti. Právě ten a především jisté zacyklení nebo uvěznění v pomyslném kruhu je momentem, s nímž Tóth pracoval na střizích nové kolekce.

Fotografická kompozice, práce s perspektivou i specifická barevnost designéra inspirovaly k použití konkrétních materiálů, především jeho oblíbeného hedvábí. "Oděvy tvořím tak, aby fungovaly jako artefakty i ve 2D formě a mohly být vystavené jako obrazy. Oblečení modelů na tělo, a tudíž přenesení do 3D rozměru vdechne jejich plošné formě nový život. Klasická hudba tuto transformaci v mém vnímání dokonale doplní," říká Zoltán Tóth.

V podání souboru PKF ­­- Prague Philharmonia na Tóthově přehlídce zazní hudba jednoho z největších a nejuznávanějších skladatelů italského vrcholného baroka 17. století Arcangela Corelliho. PKF - Prague Philharmonia založená v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka jako hudební těleso mladých umělců sklízí v současné době úspěchy na domácí i mezinárodní scéně klasické hudby.

"O propojování různých uměleckých disciplín usilujeme od začátku mého působení na MBPFW. Ať jde o vizuální umělce, fotografy, filmaře, hudebníky a další, je vždy zajímavé pozorovat jejich vidění módy a inspiraci, kterou se umělci vzájemně obohacují. Těší mě, že móda láká i klasické žánry - v minulém roce špičkové tanečníky Baletu Národního divadla a letos PKF - Prague Philharmonia," říká Lukáš Loskot, ředitel MBPFW.

Partnerem přehlídky Zoltána Tótha na MBPFW SS20 je francouzská značka designového nábytku Ligne Roset. Přehlídka Zoltána Tótha supported by Ligne Roset se uskuteční v pondělí 2. září od 21 hodin. Vstupenky jsou již nyní v předprodeji v síti GoOut.

foto: MBPFW, Zoltán Tóth, z kolekce Imunity