Report z podzimního Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku

08.09.2017

Začátek září s sebou již tradičně přinesl další edici Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku, který vždy nabízí to nejlepší, co se na české módní scéně urodilo na nadcházející jaro a léto. Po předchozích dvou edicích, kdy své kolekce návrháři představili v OD Kotva, se týden módy přesunul na tenisovou Štvanici. Jak probíhal vám teď přiblížíme v následujícím reportu od naší redaktorky Adély.

Maraton přehlídek zahájil mladý talentovaný návrhář Adam Kost, který od roku 2015 studuje na UMPRUM v Ateliéru designu oděvu a obuvi. I za tak krátkou dobu svého působení v módní branži o sobě stihl dát už několikrát vědět. Jedním z Adamových největších dosavadních úspěchů je vítězství v soutěži Baťa Young Designers Challenge, kde prezentoval svou kolekci obuvi Straight Black v pánské kategorii. Ta se nyní bude prodávat po celém světě v prodejnách Baťa. S touto světově uznávanou značkou spojil síly i pro účely nynější přehlídky, když obuví Baťa doplnil svou pánskou kolekci, která spojovala nadčasovost s současnými trendy. Designér si vystačil pouze se základními barvami jako je černá, šedá a bílá, některé kousky pak doplnil o temně rudé kostky. Mohli jsme vidět jak klasické kalhoty s puky, tak bermudy v business stylu. Častým kouskem byly také vršky bez rukávů jako košile či vesty. Ač se jednalo o pánskou kolekci, Adam často používal pásek ke zdůraznění pasu. Střídmost a jednoduchost kolekce dala vyniknout výborné krejčovské práci.

Hned po Adamu Kostovi se představil další mladý, tentokrát slovenský návrhář Zoltán Tóth, který se po studiu v Bratislavě přestěhoval do Prahy. Na MBPFW se představil díky Van Graaf Junior Talent Card 2017. Kolekci, inspirovanou tradičními slovenskými potisky, sjednocoval materiál a působil spíše jako přehlídka jednotlivých solitérů, než jako komplexní sestava kousků oblečení. Na splývavé, volánovité halenky, sukně a šaty designér použil především hedvábný satén nebo šifon s lurexem. Určitě se podívejte na jeho výtvory.

Třetí v pořadí představil svou kolekci již etablovaný slovenský návrhář Miro Sabo, který však vystudoval UMPRUM v Praze, a tak se pravidelně prezentuje na českých módních akcích. Kolekce Mira Saba byla ovlivněna historií módy, ze které návrhář často čerpá. Na rozdíl od svých předchozích kolegů Miro vsadil na výrazné barvy jako královskou modrou, rudou, či smaragdově zelenou a hořčicovou. O tom, že jako materiál na jaro může být použit i samet, jsme se přesvědčili už v minulých letech například v kolekci od ODIVI. Miro Sabo však předvedl úžasnou práci s tímto těžkým materiálem. Nechyběl ani satén a spousta volánků.

Sobota se nesla v duchu pánské jízdy, kterou začal mladý návrhář Lukáš Krnáč, jenž rád šokuje svými kolekcemi. Designér v kolekci na nadcházející jaro a léto vsadil na výrazné barvy jako je žlutá, královská modrá či zářivě červená, a to jak v dámské, tak pánské kolekci. Lukáš se zaměřil převážně na streeatwearové kousky. Nebál se však na teplé období roku použít ani kožešin či sametu.

Sobotní pánskou jízdu zakončil návrhář Michael Kováčik, který se původně věnoval výhradně módnímu stylingu. V roce 2013 však založil svou vlastní značku a od té doby jsme už několikrát mohli obdivovat jeho kolekce na týdnu módy. I tentokrát sázel na klasické kousky, jako jsou košile, malé černé, trička, která však dokázal povýšit o třídu výš. Jeho práce se střihy se opravdu líbila, a to především u dámských kousků. Michael si vystačil pouze se čtyřmi barvami a to černou, bílou, vínovou a tmavě fialovou.

Jedinými představitelkami něžného pohlaví byly v první přehlídkový den návrhářky Alicia Declerck a Zhanna Belskaya tvořící pod značkou Alter Era. Nás opět nezklamaly, tradičně představily kolekci zdůrazňující ženské křivky v zářivých barvách a vzorech. Celá kolekce se nesla v duchu business, kvitujeme, že je možné vyměnit šedivé konfekční kostýmky za ty krásně výrazné v barvách od kanárkově žluté, přes sytou modrou až po červenou.

Druhý den přehlídek zahájila značka MI FASHION LABEL, která představila nositelnou kolekci, prakticky ready to wear. Celá linie byla kombinací něžných dívčích kousků a streetwearových outfitů. Zaujaly například světlounce růžové šaty volného střihu potištěné motýly. Většina materiálů byla splývavá a lehce zdůrazňovala křivky ženského těla. Návrhářky se však nebály použít ani denim nebo koženku.

Jako druhá se v neděli představila oblíbená návrhářka Zdeňka Imreczeová tvořící pod značkou IMRECZEOVA. Jako obvykle zaujala svými jednoduchými monochromatickými outfity, které se dají snadno kombinovat. Návrhářčina barevná paleta se drží při zemi, a tak i aktuální kolekce je vyvedena v základních barvách jako je šedá, béžová, modrá, červená, milým překvapením byla i fialová. Střihy jsou jednoduché, zvýrazňující ženskou postavu. Jako vždy nechyběly košilové šaty, zajímavým detailem byly šaty se zubatým okrajem a ostré linky provázející celou kolekci.

Kolekce Petry Ptáčkové působila nejednotným dojmem, spíše jako přehlídka jednotlivých solitérů. Většina kousků byla volnějšího střihu ze splývavých materiálů. Návrhářka použila jak denim, tak lehké materiály, ale i síťovinu s malým vzorkem. Barevně se držela při zemi až na pár výrazných kousků s modročerveným vzorem.

Jako další se představila slovenská značka Nehera, jíž si pamatují ještě naše babičky. Ta v poslední době získává na čím dál větší oblibě. Kolekce této značky jsou jednoduché a sází na promyšlené střihy a kvalitní materiály, o čemž jsme se mohli přesvědčit na vlastní oči. Stejně jako vícero návrhářů i značka Nehera na jaro zvolila základní barvy jako je hnědá, bílá a černá. Už přestává být překvapením i použití koženky pro teplé období. Většina střihů byla volnějších, outfity tak působily uvolněným a pohodlným dojmem. Snadná kombinovatelnost jednotlivých kousků a jejich nadčasovost je příjemným bonusem.

Poslední přehlídkový den zahájily kolekce studentů UMPRUM, po nichž následovala kolekce první návrhářské vysoké školy v Japonsku BFGU. Outfity českých návrhářů byly letos velmi milým překvapením, a protože se jednalo o mini kolekce, jen vám prozradíme, že stojí za to se na ně podívat v galerii MBFW. U japonských studentů byla znát inspirace jejich kulturou, což dokazovalo hojné zastoupení saténu a asijských potisků.

Značka ODIVI, za níž stojí návrhářka Iva Burkertová, je už tradiční představitelkou streetwearové české módy. Tentokrát Ivě bylo inspirací lidské tělo, proto i jeho velkou část ve svých outfitech odhalovala. Nechyběly pro ni tak typické mikiny a trička s potiskem. Nebála se tentokrát ani saténu či průsvitných materiálů, z kterých byly i celé šaty. I Iva vsadila na střídmé barvy a držela se béžové, bílé, černé a vínové.

Poté se představil mladý talentovaný návrhář Jan Černý. Ten se na svých častých zahraničních cestách inspiroval uniformitou letištních prostor, což zakomponoval i do své nejnovější kolekce. Celá jeho pánská kolekce tak byla plná módních overalových uniforem a basicových potištěných triček. Zaujaly také na svetrech našité cestovní podhlavníky. Barvy byly převážně střídmé, s pár ojedinělými outfity v sytých barvách.

Tradiční český výrobce pánských obleků Blažek se i letos představil na pražském týdnu módy. Tentokrát se zřejmě chtěl více přiblížit mladé generaci a vsadil tak na casual styl. Pod sakem neměli modelové buď vůbec nic, nebo basic tričko, celý look byl doplněn o sandály. Snaha o invenci se cení, dáváme ale přednost spíše klasice.

Pondělní maratón přehlídek završila se svou, jak jinak než streetstylovou, kolekcí československá značka LAFORMELA. Její kolekce na jaro a léto byla o výrazných barvách od sytě červené, přes žlutou, oranžovou a růžovou až po tyrkysovou a tmavě modrou. Poznávacím znamením značky, které nechybělo ani tentokrát, jsou kovové detaily a denim. LAFORMELA zkrátka opět představila snadno rozpoznatelné nositelé kousky.

Za nás se jednalo o další povedenou edici a těšíme se, co nového nám svátek módy nabídne příště. Podle ředitele Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku Lukáše Loskota se chystá refresh konceptu událostí, tak jsme už teď zvědaví, co se bude dít ;-).