Sacré Coeur, nová kolekce Hanuše Lamra

01.12.2017

V rámci letošního Designbloku představil svou novou kolekci šperků také uznávaný designér Hanuš Lamr. Kolekce s názvem Sacré Coeur, neboli Svaté srdce, je inspirována jednou z nejpůvabnějších okrasných rostlin - srdcovkou. Tváří Hanušovy aktuální kolekce se stala půvabná herečka Jana Stryková. Autorem fotografií je Jan Paravan.

Trvalku, původem z Japonska a Číny, charakterizují netypické květy ve tvaru srdíček, které jí propůjčily i lidové názvy srdcovka či srdce Panny Marie. Na křehkých stoncích, obloukovitě se sklánějících k zemi, nese srdcovka květy složené z vnějších růžových plátků, vnitřní plátky vyčnívají dole a jsou bílé. Listy jsou jemně zpeřené, po odkvětu zasychají a rostlina se zcela zatáhne do půdy tak, až zmizí ze záhonu.

Hanušovou celoživotní inspirací je právě příroda. Pro svou práci nejčastěji volí stříbro, zlato, drahé kameny a také syntetickou pryskyřici s práškovými pigmenty. Rád tyto materiály používá neomezeně, experimentuje s nimi a vzájemně je propojuje, což je velmi dobře vidět v jeho kolekcích jako Crassulaceae, Fructus, Pisum, Coniferum, Folklor nebo v aktuální a již zmíněné Sacré Coeur.

Hanuš Lamr je absolventem Ateliéru sochařství kovu a šperku pod vedením V. K. Nováka na pražské VŠUP. Absolvoval profesní stáže v Izraeli a v Německu, v současnosti žije a tvoří v Praze. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha sbírkách soukromých sběratelů i kulturních institucí, například v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. V roce 2011 byl osloven Ministerstvem zahraničních věcí ČR, aby vytvořil speciální brož pro Madeleine Albright.