Srdce republiky od Hanuše Lamra

13.07.2018

Letošní sté výročí založení Československé republiky zaujalo také designéra a šperkaře Hanuše Lamra, který se jím nechal inspirovat natolik, že vytvořil šperk pojmenovaný příznačně Srdce republiky. Jeho aktuální kolekce Sacré Coeur se tak rozrostla o nový kousek. 

Motiv srdcovky je zde umocněn symbolickým využitím barev národní vlajky. Stříbrné srdce znázorňuje bílou, náhrdelník z lapisu lazuli modrou a korálová kapka červenou barvu. Z důvodu ochrany korálových útesů designér využil tzv. rekonstruovaný korál. Inspiraci Hanuš Lamr opět nalézá v národním stylu i tvorbě Dušana Jurkoviče. Šperk charakterizují čisté barevné tóny, symetrie i záměrná jednoduchost symbolů.

Kolekce Sacré Coeur (Svaté srdce) je inspirována jednou z nejpůvabnějších okrasných rostlin, a sice srdcovkou. Tuto trvalku, původem z Japonska a Číny, charakterizují netypické květy ve tvaru srdíček, které jí propůjčily i lidové názvy jako srdcovka či srdce Panny Marie. Tváří Hanušovy aktuální kolekce se stala herečka Jana Stryková.

A jak přesně srdcovka vypadá? Na křehkých stoncích, obloukovitě se sklánějících k zemi, nese srdcovka bílé, nebo růžové květy ve tvaru srdíček. Květ je složen z vnějších růžových plátků, vnitřní plátky vyčnívají dole a jsou bílé. Listy jsou jemně zpeřené, po odkvětu zasychají a rostlina se zcela zatáhne do půdy tak, že zmizí ze záhonu.

Hanuš Lamr je absolventem Ateliéru sochařství kovu a šperku pod vedením V. K. Nováka na pražské UMPRUM. Absolvoval profesní stáže v Izraeli a v Německu, v současnosti žije a tvoří v Praze. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha sbírkách soukromých sběratelů i kulturních institucí, např. v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. V roce 2011 byl osloven Ministerstvem zahraničních věcí ČR a vytvořil speciální brož pro Madeleine Albright. V roce 2014 představil svou práci na prestižním veletrhu luxusních šperků a hodinářství Inhorgenta v Mnichově. Jeho celoživotní inspirací je příroda.