Talentovaný Adam Kost se představil na Mercedes-Benz Fashion Week Madrid

16.07.2018

Návrhář Adam Kost zaznamenal další úspěch, když reprezentoval českou módu v rámci výměnného programu Mercedes-Benz International Designer Exchange Program na Mercedes-Benz Fashion Week Madrid. Nadcházející edice Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku, která se bude konat od 31. srpna do 7. září, pak dá vedle jeho nové kolekce prostor řadě mladých návrhářů: představí vysokoškolské módní ateliéry, absolventy prestižní japonské módní univerzity, studenty oděvního návrhářství i vítěze soutěže VAN GRAAF Junior Talent

Díky mezinárodnímu výměnnému programu Mercedes-Benz International Designer Exchange Program měl další domácí návrhář příležitost představit svou tvorbu světu. V sobotu 7. července se na módním týdnu v Madridu předvedl talentovaný student Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM Adam Kost. Pánská kolekce inspirovaná mládím s podtitulem "You were once, as we are now", kterou autor premiérově představil na MBPFW v březnu, sklidila v Madridu zasloužený ohlas. Kostova tvorba se vyznačuje oblibou v klasické krejčovině s moderním twistem, jasně definovanými siluetami, perfektními střihy a specifickou prací se vzorovanými materiály.

"Je pro mě velkou ctí moci předvést svou tvorbu zahraničnímu publiku. Jsem polichocen, že zrovna moje kolekce byla vybrána, aby zde v Madridu reprezentovala českou módu. Je to kolekce kreativní a novátorská, ale současně má velký komerční potenciál. Doufám, že prezentace v Madridu mi přinese nové kontakty," komentuje tuto příležitost Adam Kost.

"Výměnný program pod patronací Mercedes-Benz je jedním z velkých benefitů pro naše návrháře. Prezentace na zahraničních módních týdnech je další z možností zviditelnit se; návrháři se také inspirují a konfrontují s jinou kulturou a podmínkami, což jim pomáhá dále se rozvíjet," dodává k mezinárodní výměně ředitel MBPFW Lukáš Loskot.

Kostova přehlídka v Madridu se mohla uskutečnit také díky finanční podpoře Českého centra Madrid. Druhou fází výměnného programu bude prezentace španělské značky Outsiders Division na začátku září na MBPFW.

V rámci přehlídky MBPFW bude díky dlouhodobé spolupráci s UMPRUM představena také tvorba čerstvých absolventů renomované Bunka Fashion Graduate University (BFGU), která vychovala světově uznávané avantgardní designéry jako Yohji Yamamoto nebo Junya Watanabe. BFGU byla založena v Tokiu jako první japonská odborná vysoká škola zaměřená výhradně na módní tvorbu a management. Kultivuje talenty nejen akademickými znalostmi, ale také praktickými dovednostmi. Ve stejném přehlídkovém bloku se pak představí i Ateliér designu oděvu a obuvi profesorky Liběny Rochové na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Letos poprvé se na MBPFW předvede Ateliér designu oděvu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Novými jmény zářijové přehlídky jsou pak dvě studentky UTB Zlín, Vivien Babicová a Kristýna Coufalová, které představí společnou kolekci s dalším účastníkem z mladé generace návrhářů, Lukášem Krnáčem. Na programu je rovněž první samostatná přehlídka studentky Ateliéru scénografie Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Dominiky Kozákové, jež se s publikem fashion weeku poprvé seznámila v březnu coby finalistka talentové soutěže VAN GRAAF Junior Talent. To vítěz této soutěže, Martin Kohout, představí svou novou kolekci na jaro/léto 2019. Uvede kolekci dámských oděvů inspirovanou impresionistickými malbami Clauda Moneta a uměleckým zachycením prchavého okamžiku. Kolekce bude současně odrazem života dnešní společnosti. Stejně jako ve své vítězné kolekci z března bude Kohout pracovat mimo jiné s malířským plátnem a olejomalbou.

Mercedes-Benz Prague Fashion Week SS19 se uskuteční od 31. srpna do 7. září. Vstupenky na přehlídkový program budou v předprodeji od srpna prostřednictvím portálu GoOut.