Textile Mountain, unikátní prodejna nevyužitých materiálů

01.04.2019

Textile Mountain, to je ekologická alternativa nákupu textilií a galanterie, kterou otevřela designérka Lenka Vacková na pražské Letné. Jedná se o textilní galanterii a opravárnu v jednom, kde najdete nevyužité skladové zásoby výrobních firem, studií a jednotlivců. Projekt, který dává nový život materiálům, jenž by jinak skončily na skládce, nemá ve švětě obdoby.

Módní průmysl je druhým největším znečišťovatelem prostředí hned za těžařstvím ropy. Za rok vyprodukuje až sto miliard oděvů a z toho 92 milionů tun textilního odpadu. Většina končí na spalištích v rozvojových zemích, přičemž se často jedná o tzv. deadstocky, tedy nepoužité textilie vyřazené z obchodních důvodů. Právě touto problematikou se přes pět let zabývá módní návrhářka Lenka Vacková, pro kterou bylo otevření "Kopy hadrů", jak lze název obchodu volně přeložit do češtiny, logickou cestou jejích snah o zlepšení situace.

V Textile Mountain nabízí vyřazené látky, které odkupují od českých textilních továren, bývalých galanterií nebo jim je darují módní návrháři. Na regálech tak vedle sebe můžete najít deadstocky od velkých textilek a materiály od významných osobností jako je Liběna Rochová, Henrika Vibskova nebo Iva Burkertová z Odivi. Cílem je shánět zajímavé a finančně dostupné produkty pro všechny. Kromě nákupu látek zde nabízí také opravu oděvů nebo výrobu ekologického reklamního textilu, kterou zajišťují s Anežkou Svobodovou, absolventkou textilní tvorby na UMPRUM.

Otevření obchodu ale něco stojí a Lenka velkou část nákladů hradila ze svého, proto nyní hledá další nadšence, kteří by jí pomohli z financováním, aby byl zajištěn plynulý chod. Spustila proto crowfundingovou kampaň. Přispět můžete i vy zde. Za svojí ochotu kromě dobrého pocitu získáte produkty z návrhářčiny dílny.

Obchod dále vznikl za podpory studia LUV-1 Pavlíny Fričové, která vyrábí kabelky Yrnche, a Anny Vácové, která se věnuje upcyklaci v rámci vlastní značky AV. Designérky se rozhodly místo propojit do jednoho živého multifunkčního konceptu, návštěvník se tak vedle eko galanterie může projít showroomem s jejich autorskými kolekcemi a výrobky jiných značek. Novou členkou je také Mia Jadrná, která se studiem LUV-1 sdílí ateliér. Textile Mountain najdete na adrese Čechova 14 na Praze 7.

zdroj: czechdesign.cz, Karolína Ketmanová