Tři Lamři společně v Chodovské tvrzi

14.05.2017

Od středy 17. května bude v galerii Chodovská tvrz po dobu jednoho měsíce k vidění výstava TŘILAMŘI, která představí práce tří zástupců jedné umělecké rodiny. Rodinný klan Lamrů tvoří všestranný umělec Aleš Lamr, otec dvou rovněž umělecky činných synů - staršího Hanuše, designéra a šperkaře, a mladšího Jana, malíře a grafika. Výstavu TŘILAMŘI najdete ve Velké galerii a Malé galerii v Chodovské tvrzi v ulici Ledvinova 9/86 na pražském Chodově. Otevřeno je od úterý do neděle, od 13 - 18 hodin, plné vstupné činí 50 Kč, snížené pak 30 Kč. Více informací na www.chodovskatvrz.cz.

Aleš Lamr

Aleš Lamr se narodil v roce 1943 v Olomouci, v roce 1964 absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně, obor prostorové výtvarnictví u prof. J. A. Šálka. Věnuje se malbě, grafice, sochařství, keramice a je rovněž autorem mnoha prací v architektuře. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách mnoha institucí i soukromých sběratelů po celém světě - mj. v Národní galerii v Praze, Muzeu výtvarného umění v Olomouci, v Nadaci Jana a Medy Mládkových v Sovových mlýnech, v Muzeu moderního umění v Paříži, v galerii Sonnenring v Münsteru, Muzeu moderního v Buenos Aires, galerii Kuranuki v Ósace či Národní galerii ve Washingtonu. Další informace najdete na www.lamr.cz.

Hanuš Lamr

Designér a tvůrce osobitých šperků Hanuš Lamr (1976) je absolventem Ateliéru sochařství kovu a šperku pod vedením V. K. Nováka na pražské UMPRUM. Absolvoval profesní stáže v Izraeli a v Německu, v současnosti žije a tvoří v Praze. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha sbírkách soukromých sběratelů i kulturních institucí, např. v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. V roce 2011 byl osloven Ministerstvem zahraničních věcí ČR a vytvořil speciální brož pro Madeleine Albright. Jeho celoživotní inspirací je příroda, pro svou práci nejčastěji volí stříbro, zlato, drahé kameny či syntetickou pryskyřici s práškovými pigmenty. Rád tyto materiály používá neomezeně, experimentuje s nimi a vzájemně je propojuje. To je velmi dobře vidět v jeho kolekcích Crassulaceae, Fructus, Pisum, Coniferum či u aktuálního Folkloru. S touto kolekcí byl zařazen na shortlist prestižního ocenění Czech Grand Design 2016 v kategorii Designér šperku roku.

Ve spolupráci s módní vizionářkou Olo Křížovou a fotografkou Michaelou Džurnou vznikl nový katalog Inner Boudoir, tvořený souborem doplňujících se portrétů a zátiší. Představují se zde vybraná díla jeho posledních kolekcí včetně nejnovějšího Folkloru. Právě tuto kolekci aktuálně nafotil Jan Paravan s křehkou herečkou Janou Strykovou v roli modelky. Více informací na www.hanuslamr.cz.

Jan Lamr

Malíř a grafik Jan Lamr se narodil v roce 1983 v Praze, v roce 2006 absolvoval Vyšší odbornou školu grafickou v Praze, obor grafický design a zpracování tiskovin (zaměření na propagační grafiku) u prof. Zbyňka Kočvara. Jan tvoří volné cykly, jejichž jednotlivé součásti se obsahově a formálně doplňují a jsou prostoupeny symboly a šiframi. Pracuje s citací zvířecích, abstraktních, geometrických či streetartových motivů. Další informace na www.janlamr.com