UMPRUM zve na multimediální výstavní projekt Don´t panic!

25.04.2019

Jaký vliv mají sociální sítě, konspirační teorie a fake news na globální kulturu? Tuto problematiku zachycuje ve svém projektu Don´t Panic! studentka Ateliéru malby UMPRUM Olga Krykun. Ve videu, které je hlavní částí výstavy, mísí surrealistický filmový jazyk inspirovaný youtuberstvím a sociálními sítěmi a vnáší do něj i mystiku čarodějnického sabatu. Do multimediálního projektu navíc přizvala i své spolužáky z ostatních ateliérů.

Do  projektu Don´t panic!, který má vernisáž již dnes, tedy ve čtvrtek 25. dubna od 18 hodin, Olga dále zapojila Jakuba Patku z Ateliéru módní tvorby, Nelu Britaňákovou z Ateliéru keramiky a porcelánu, Františka Jungvirta z Ateliéru skla, Miu Jadrnou z Ateliéru módní tvorby a šperkařku Michaelu Bachorovou. Jejich díla slouží jako objekty ve videu a zároveň jsou součástí scénografické instalace, v níž se objevují kostýmy, objekty a malby. Scéna filmu se tak rozšiřuje do samotného galerijního prostoru, který je pojatý i světelně a čichově.

Projekt je inspirován románem Michaila Bulgakova Mistr a Markétka. Děj je situován do bytu, kde se bál mění v jakousi párty - sabat s magickými rituály. Autorka zde pracuje s abstraktním dekonstruovaným dějem a volně propojuje téma výstavy a částečně i vizualitu románu. Filmové zpracování se blíží spíše videoklipu, který v sobě nese zvláštní neurózu, emotivnost a křečovitost.

"Video navazuje na formální linii, kterou Olga Krykun rozvedla už ve svých předchozích filmech (např. Club doesn´t matter, Glyptodon Expert Interview). Dotýká se především surrealistické estetiky, kterou autorka posouvá do bizarní podoby inspirované sociálními sítěmi, instagramem, nejrůznějšími vlogy a memy, které vytváří rozpustilou mytologii dneška", přibližuje práci Olgy kurátor František Fekete.

K výstavě Don´t Panic! je připraven i doprovodný program. Můžete se těšit na komentovanou prohlídku 30. dubna a přednášku Dity Malečkové z FF UK, FAMU dne 23. května. Samotná výstava potrvá až do 1. června. Galerii UM můžete navštívit od pondělí do soboty od 10 - 18 hodin na UMPRUM, nám Jana Palacha 80, Praha 1.