Upcyklovaná denimová kolekce značky K.BANA

07.12.2018

Nová podzimní kolekce značky K.BANA přináší kombinaci tří materiálů a minimalistické střihy s výraznými detaily. Upcyklovaný denim, stoprocentní len a tkaný dezén.

Denimová metráž dostala podobu dámských a pánských mikin, kabátu, šatů, rukavic a ledvinek, ve společnosti těch 100% lněných, v tolik typických minimalistických střizích. Kolekci opět doplňuje kreativní ruka dezénistky Evy Chmelové a její značky Dezén, která ve spolupráci s K.BANA vytvořila tkané dezény v oboustranném provedení, v podobě kabátků, šatů a topů. Kolekce podzim/zima tak opět vynáší typicky letní materiál do nové roviny, jemně jej propojuje s výrazným denimem a elegantním zpracováním hutného tkaného materiálu.

Ačkoliv měla kolekce navázat na dosavadní tvorbu Kateřiny Černé a být opět výlučně vytvořena ze 100% lnu, je vše nakonec jinak. "Nová kolekce měla být připravena k prodeji již v září, tak aby si zákazníci ve tkaných dezénech užili nádherný podzim. Bohužel výrobce tkaných materiálů neustále posouval termíny zhotovení, až jsem před dvěma týdny zjistila, že nic nebude. Výrobce krachuje a nic nedodává," líčí situaci Kateřina. "Zachránila mne myšlenka využít starou džínovinu, kterou jsem nosila v hlavě už několik let, a teď se ukázala být jako světlé východisko z komplikované situace," vysvětluje designérka, proč se rozhodla tento materiál využít.

Díky výzvě na sociálních sítích získává potřebný materiál, který ji lidé nosí a posílají z celé země, v podobě nevyužívaných obnošených džínů. Následuje proces párání nohavic, praní, sušení, sjednocení kusů dle barevnosti a vytvoření unikátní metráže. Tu je poté potřeba podšít lněnou podšívkou, aby byl materiál příjemně nositelný. Vzniká tak unikátní a v každém kusu neopakovatelná "koláž", která charakteristiku denimu nezapře, ale zároveň vytváří očím příjemný celek.

K.BANA klade důraz na používání lokálních materiálů. Len, který je vůbec nejstarší plodinou a nejsilnějším i nejpevnějším textilním vláknem, odebírá od českých výrobců. Je ekologický, plně recyklovatelný, biologicky odbouratelný, nepotřebuje hnojit a pro výrobu lněných tkanin nejsou třeba chemické úpravy. Len je tak přirozeně antibakteriální a vhodný pro alergiky.