Víkend na Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku

20.03.2017

Kdo o víkendu nenavštívil jarní edici Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku v OD Kotva, jako by snad ani nebyl. K vidění toho bylo opravdu hodně. Od extravagantně vyladěných návštěvníků, známých osobností, až po to nejlepší, co současná česká módní scéna nabízí. Sobotní odpoledne nabídlo dva bloky přehlídek (když nepočítáme ty přístupné pouze na speciální pozvánky) a neděle hned čtyři. Kdo a co předvedl se dozvíte na následujících řádcích. Protože my jsme na této módní události nemohli chybět a přinášíme vám za ní letmé ohlédnutí.

V sobotu po 14 hodině vše vypuklo. Návrhář Miro Sabo vyslal na molo střídavě modelky a modely, kteří předvedli sportovně laděnou kolekci. K vidění byly roláky, volné kalhoty a bundy. Barevně se kolekce nesla v tónech modré, doplňovaly ji šedá, černá, ostrá žlutá, zelená a červená barva. Nechyběly doplňky v podobě kšiltovek a detaily jako například popruhy a lampasy. Střihy byly uvolněné a celou kolekci vtipně doplňovaly nášivky odkazující na superhrdinu Batmana a dřeváky jako obutí. Následovala přehlídka Daniely Peškové, která vsadila na monochromatičnost. Její kolekce se vyznačovala jednoduchými střihy s nezačištěnými okraji. Daniela vše vsadila na černou, bílou a tóny hnědé, velbloudí a smetanové barvy, mezi nimiž vynikl rudě červený kostýmek a tmavě hnědé kožešinové šaty. Kolekce se nesla ve znamení elegance. Kromě již zmíněného kostýmu, nechyběla saka, halenky, sukně, kalhoty a šaty, některé poodhalující ramena, jiné nohy díky vysokému rozparku.

V 16 hodin na scénu nastoupila značka LaFormela. Trio návrhářů modelky obléklo například do džínů s vysokým pasem a širokými nohavicemi končícími nad kotníky. Doplňovaly je pruhované roláky, oversized mikiny, kožené rukavice a kozačky do špičky s hroty. Nechyběly ani plisované sukně v délce pod kolena a dále opasky nebo aplikace s hesly, které jsou již pro LaFormelu typické. Barevně designéři kolekci ladili do modré, rudě červené a lahvově zelené barvy, kterou doplňovala černá. Vyčníval snad jen růžový overal, střihově pak péřové bundy. Nejzajímavějším prvkem celého outfitu však byly "půlkabáty". Návrháři zkrátka modelkám oblékli kabát jen na jednu polovinu těla. Po této extravagantnější kolekci přišla na řadu čistá elegance v podání značky Alter Era. Do svých oděvů duo návrhářek zapracovalo geometrické obrazce, které korespondovaly také s líčením modelek. Kolekce se nesla v tónech černé, šedé, tmavě hnědé, tmavě zelené, modré a bílé barvy, oslavovala ženskost, eleganci a styl. Byla plná halenek, sukní a šatů, které vkusně doplňovaly černé lesklé holinky a dlouhé kožené rukavice. Za zmínku stojí také modrý overal a černý kabát v délce ke kotníkům s kapsami s třášněmi.

Nedělní maratón přehlídek odstartovala v 16 hodin Petra Ptáčková, která si pohrála především s džínovinou, teplákovinou a objemem. Kolekce byla vyvedená v barvách modré, černé a šedé, některé modely byly ozvláštněné nášivkami s hesly a džínovinovými "polštáři". Poté na scénu vtrhly modelové oblečení vycházejícím designérským talentem Janem Černý, který se soustředí na zkoumání kultovních kousků pánského šatníku. Pracuje s kontrasty, což bylo znát. K vidění byly batikované růžovo- nebo modro-smetanové mikiny a kalhoty, dlouhé kabáty, lesklé bundy, z materiálů například satén, džínovina i aplikace z flitrů. Vše skvěle doplňovala zelená obuv modelů a jejich červeně namalované prsty rukou.

V 17 hodin na scénu nastoupili další mladí (do 26 let věku) a talentovaní návrháři, když se v rámci VAN GRAAF Junior Talent 2017 utkali o finanční odměnu ve výši 50 tisíc korun, odbornou podporu ze strany MBPFW a možnost samostatné přehlídky v rámci podzimní edice MBPFW. Michaela Hriňová se při tvorbě své kolekce nechala inspirovat knihou Stopařův průvodce po galaxii. Hlavním heslem bylo "hlavně nepodlehnout panice", což se objevovalo i na jejích oděvech, které stylově doplnily lahve s vodou a robustní boty od Marie Novákové. U Lukáše Krnáče byla patrná inspirace sportem, když šaty potiskl jako fotbalové hřiště, modelkám obul lodičky od bahna a trávy a navlékl vysoké ponožky. Dalším motivem v jeho kolekci byla hlava kotěte. To Zoltán Tóth předvedl velmi ženskou a sofistikovanou kolekci plnou jemných a mnohdy i transparentních materiálů a stuh, které zvýrazňovaly pas nebo jinak ozvláštnily oděv. Poslední z čtveřice soutěžících, Adam Kost, se inspiroval oblečením severoamerických Indiánů, především pláštěm a náhlavcemi z koňských žíní. Odborná porota závěrem tohoto bloku vyhlásila vítěze. Zaslouženě se jím stal Zoltán Tóth, kterému velmi gratulujeme.

V 19 hodin se představilo na české scéně etablované duo Chatty. Modelky vyslalo na molo, které lemoval štěrk. V povedené kolekci samozřejmě nechyběla džínovina, poznávací znamení značky. K vidění byly vlněné kabáty i objemné péřové bundy s velkými límci, asymetricky střižené koženkové sukně v délce pod kolena, a také pruhované i kostkované vzory. V kolekci se nejčastěji objevovala modrá barva, doplněná khaki, sytě červenou a černou barvou. Zajímavou tečku udělaly dva dámské pruhované kostýmy v černomodré kombinaci barev a především klobouky na hlavách modelek.

Nedělní večer v 21 hodin zakončila přehlídka firmy Blažek. Maratón přehlídek tím však nekončí, trvá ještě v pondělí a úterý. A my budeme u toho, abychom vás o všem mohli začerstva informovat.