Zahraniční ovace českým kloboukům Sofye Samarevy

23.09.2017

Sofya Samareva nedávno na renomovaných událostech v zahraničí představila své dvě nové kolekce pokrývek hlavy. Designérka tak pokračuje v aktualizaci tradičního kloboučnického řemesla, kterou nastartovala již během svého studia na UMPRUM.

Kolekci klobouků pro sezónu podzim/zima 2017/2018 dala vzniknout tvůrčí souhra Sofye Samarevy a malajsijského návrháře Mota Gua. Designéři ji společně uvedli na pánském týdnu módy v milánském Armani Teatro za osobní účasti Giorgia Armaniho. 

"Moto Guo mě oslovil v létě. O mé tvorbě se dozvěděl tak, že v pařížských ulicích potkal někoho s mým kloboukem na hlavě. Se slovy 'your work is so quirky, same as mine' (tvá práce je tak svéhlavá, podobně jako ta má) jsme se rozhodli následující kolekci na FW17 vytvořit společně. U Mota mě zaujala zábavná a pozitivní energie, která prostupuje jeho práci. Skvěle jsme si rozuměli a během tří měsíců jsem vytvořila kolekci, která seděla k jeho oděvům... Měla jsem dokonce to štěstí se po přehlídce setkat se samotným Giorgiem Armanim, kterého rozveselil točící se propeller na klobouku," popisuje designérskou kooperaci s Motem Guem Sofya.

Právě svéhlavost a rebelství malého dospívajícího chlapce či dívky se pro designéry staly hlavním inspiračním podnětem. Bezprostřední nadšení pro vše dobrodružné i nepředvídatelná dětská zvídavost a vynalézavost se odráží ve třech modelech pokrývek hlavy z klasického kloboučnického materiálu - králičí plsti. Jedním z nich je "Propeller Hat" s vrtulkou a malým motůrkem na baterku, který lze ovládat. Další model má vrtulku tvarovanou přímo ze své formy. Do třetice je jím klobouk s obrovským kšiltem zahnutým vzhůru coby jasným atributem rebela s duší dítěte, roztomilý a provokativní zároveň.

"Klobouky hrají velmi zásadní a smysluplnou roli v naší kolekci. Jsou jedním z hlavních motivů. Spolupráce se Sofyí proto měla stejný význam, jako by se mi splnil sen. Bylo mi velkou ctí, že se pro spolupráci se mnou rozhodla. Její souhlas se stal jedním s nejlepších momentů mého života. A co se kousku Propeller Hat týká, jedná se o vysněný doplněk, po jehož vzniku jsem vždycky toužil. Velký obdiv kolekce s kloboučky vzbudila v showroomu také u nákupčích," okomentoval spolupráci Moto. Pro nákupčí designéři kolekci prezentovali společně v pařížském showroomu Other/Wise.

O dva měsíce později Sofya obhajovala svou kolekci na jaro/léto 2018 ve finále soutěže 32. ročníku mezinárodně prestižního Festival International de Mode et de Photographie v Hyères, konajícího se od 27. dubna - 28. května 2017. Úsudek poroty, jíž předsedal designér Pierre Hardy, Sofyi vynesl mezi 10 finalistů soutěže a získala i stříbrnou pozici v kategorii Fashion Accessories. Výběr probíhal z více než 100 přihlášených projektů z 23 zemí. Jewellery Director značky Hermès, Laurence Reulet, či módní ředitelka amerického vydání magazínu ELLE, Samira Nasir, byli dalšími ze zástupců devítičlenné poroty.

Kolekce na sezónu jaro/léto 2018 s názvem Something Unreal in the Real World má v sobě nenápadné připomínky autorčiných oblíbených malířských děl či hraček z dětství. Své představy Sofya přetvořila do podoby sytě barevných klobouků z králičí plsti, jejichž krempa obstála i v paprscích slunce francouzského jihu.

Projekt, za kterým stojí Sofya Samareva, vznikl v roce 2014. Je založen na novém, hravém pojetí tradičních pokrývek hlavy. Modely jsou vyrobeny ze 100% králičí srsti. V únoru roku 2016 se staly součástí výstavy české módy Last Fata Morgana v Londýně, která získala hlavní cenu Country Award na International Fashion Showcase 2016, oficiální doprovodné akci London Fashion Week. V Česku jsou pokrývky hlavy k dostání na objednávku přímo u designérky Sofye Samarevy na  webu www.sofyasamareva.com.