Monika Drápalová

"Do doby než jsem odjela do Francie, byly moje modely téměř neprodejné. Až tam jsem zjistila, že je to jen česká nedůvěra v jakékoliv novinky. Na rozdíl od Francouzek nerady experimentujeme."

Monika Drápalová patří mezi naše nejúspěšnější módní návrhářky. Je absolventkou Textilní průmyslové školy a ateliéru Oděvní tvorby Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Studovala také Divadelní fakultu Akademie múzických umění, kde se věnovala alternativnímu divadlu. Tyto zkušenosti později zúročila mimo jiné při tvorbě divadelních a filmových kostýmů.

Po ukončení studií působila jako stážistka v módním ateliéru Nottingham Polytechnic. Ve Francii měla svůj vlastní butik, ucházela se o práci v návrhářském domě Givenchy. Mezi lety 2003 - 2006 působila jako módní ředitelka značky Korloff Couture v Paříži. V roce 1998 Monika otevřela vlastní autorské studio Ateliér Modrá v Praze a začala tvořit prêt-à-porter kolekce a zakázkové modely. Mimo vlastní autorskou tvorbu vyučuje na VOŠON SPŠO v Praze.

Tvorbu Moniky Drápalové nejlépe charakterizují nadčasovost, rafinovanost a v neposlední řadě variabilita. Její modely jsou elegantní s dokonalým střihem. Vždy se snaží naplno zachytit individuální charakter zákazníka a dbá na to, aby se cítil pohodlně a přirozeně. Přitom ve svých často multifunkčních modelech neopovrhuje trendy, které považuje za odraz společnosti.

Pyšní se řadou ocenění z domova i ze zahraničí. Získala například národní cenu Jeunes Créateurs de Mode v Paříži. V roce 2008 byla zvolena Módním designérem roku Czech Grand Design a v roce 2013 tento úspěch zopakovala. Její modely uchovává pro budoucí generace ve svých textilních sbírkách také pražské Uměleckoprůmyslové museum.

E-mail: monika@modra-fashion.cz

Web: www.modra-fashion.cz